AnasayfaHaberlerFacebook Spam-Tarzı Paylaşım Yapan Sayfaları Cezalandırıyor

Facebook Spam-Tarzı Paylaşım Yapan Sayfaları Cezalandırıyor

Facebook, kullanıcıyı beğeni, paylaşım, yorum gibi etkileşimlere zorlayan Facebook sayfalarını Haber Kaynağı’nda filtreliyor.

Haber Kaynağı’ndaki güncellemelerine devam eden Facebook, bu sefer de spam etkisi yaratan Facebook sayfalarının gönderilerini artık Haber Kaynağı’nda göstermeyeceğini duyurdu. Bundan böyle “Peygamberini seven kaç kişiyiz?”, “Fenerbahçeliyim diyorsan paylaş”, “Murat Boz’u seçtiysen beğen, Tarkan’ı seçtiysen yorum yap” gibi gönderileri kullanıcılar artık Haber Kaynağı’nda göremeyecek.

Facebook’un Haber Kaynağı için yaptığı güncellemelerin ardından Facebook sayfalarının paylaştığı gönderilerinin Haber Kaynağı’ndaki gösterilme sayılarında farkedilen düşüş oldukça konuşulmuştu. Haber Kaynağı algoritmasını “Doğru içeriğin doğru kişiye doğru zamanda gösterilmesi” olarak adlandıran Facebook, bu bağlamda kullanıcının ve sayfaların paylaştığı gönderileri filtrelemeye devam ediyor. Facebook’un son hedefi ise spam etkisi yaratan sayfa gönderileri oldu.

[Tweet “Doğru içerik + doğru kişi + doğru zaman = Facebook Haber Kaynağı”]

Yeni duyurulan Haber Kaynağı güncellemesi ise 3 madde olarak anlatılmış:

1. Etkileşime zorlayan gönderiler

Bu gönderiler aslında hepimizin birçok kez şahit olduğu gönderilerdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi “Hadise’yi beğenen kaç kişiyiz?” gibi içeriği olan gönderiler Facebook tarafından artık spam olarak algılanacak. Sayfaların bu tarz gönderileri normalde alacağı etkileşimden daha fazlasını farklı bir yöntemle aldıkları için Facebook artık bu gönderilere dur demek istiyor. Bu nedenle Facebook bu tarz gönderileri bundan sonra kullanıcıların Haber Kaynağı’nda filtreleyecek (göstermeyecek).

Facebook'a göre spam etkisi yapan gönderilerden bir örnek
Facebook’a göre spam etkisi yapan gönderilerden bir örnek

Facebook’taki bu tarz gönderiler alması gerektiği etkileşimden daha fazlasını aldığını söylemiştik. Ancak Facebook tarafından yapılan araştırmalara göre kullanıcılar bu tarzda spam etkisi yaratan gönderileri, normal beğeni, yorum ve paylaşım alan gönderilere göre yaklaşık olarak %15 daha az kaliteli buluyor. Dolayısıyla Facebook bu gönderilerin fazla etkileşim almasına karşılık kalitesinin düşük olması sebebiyle bunları spam olarak algılayacak.

2. Tekrar eden paylaşımlar

Facebook’un sevmediği noktalardan biri de Facebook kullanıcılarının veya sayfalarının bir fotoğraf veya videoyu tekrar tekrar yükleyip paylaşmak. Sürekli yüklenen aynı fotoğraf ve videolar kullanıcıların Haber Kaynağı’ndaki diğer normal gönderileri daha az görmelerine sebep oluyor. Dolayısıyla bu tarz gönderiler de Haber Kaynağı filtresine takılacak.

3. Spam linkler

Yapılan yeni güncelleme ile Haber Kaynağı filtresine takılacak olan bir diğer gönderi tipi ise spam linkler içeren gönderiler. Yani kullanıcıya farklı bir içerik gösterilen ve tıklandığında reklam dolu bir siteye yönlendirilen linkler. Diğer bir deyişle kullanıcıyı kandıran linkler. Bu da sıkça karşılaştığımız bir gönderi tipi. Normal bir içerik gibi gösterilen bu linkler, tıklandığında kullanıcıyı reklam dolu veya ticari bir amacı olan siteye yönlendirirler. Facebook tarafından hiç hoş karşılanmadığını bildiğimiz bu tarz gönderiler de artık Haber Kaynağı’nda kullanıcılara gösterilmeyecek.

Facebook’tan gelen bu yeni Haber Kaynağı güncellemesinin, sadece bu 3 spam tarzı içerik paylaşan sayfaları etkileyeceğini, diğer sayfaların ise bu etkiyi hissetmeyeceklerini belirtelim. Bu tarz gönderilere maruz kalan kullanıcıların ise bu güncellemeyi farkedecekleri aşikar.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler