AnasayfaHaberlerFacebook'tan Anonim Paylaşım Uygulaması: Rooms

Facebook’tan Anonim Paylaşım Uygulaması: Rooms

Facebook, kullanıcıların isim/soyisim olmadan sadece kullanıcı adı ile paylaşım yapabileceği yeni mobil uygulamasını kullanıma sundu: Rooms.

Facebook‘un bir süredir konuşulan anonim paylaşım uygulaması Rooms sonunda gün yüzüne çıktı. Kullanıcıların Facebook’un aksine isim / soyisim kullanmadan, sadece kullanıcı adı (nickname) ile paylaşım yapabilmelerini sağlayan Rooms, şimdilik sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor.

İnternetin ilk dönemlerinde oldukça popüler olan forumlardan ilham alarak geliştirilen Rooms, adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların çeşitli kategoriler üzerinden odalar açmalarını sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar oluşturulan bu odalara katılarak anonim olarak paylaşım yapabiliyor.

Rooms
Rooms

Rooms üzerinden kullanıcılar çeşitli konularda odalar kurarak, bu konu altında paylaşımlar ve tartışmalar yapabiliyor. Odayı oluşturan kullanıcı, admin rütbesi ile oda ile ilgili tüm yönetim hakkına sahip oluyor. Odayı yönetme, oda kurallarını belirleme veya odayı tamamen silme gibi yetkiler oda kurucusu olan adminlere veriliyor. Kullanıcılar ise bu platformu istediği kullanıcı adı (nickname) ile kullanabiliyor.

Oluşturulan her oda (Instagram’da olduğu gibi) görsel, video ve yazıların yer aldığı bir akış sayfası şeklinde görüntülenebiliyor. Ayrıca oda adminleri renk değiştirme, akışın üzerine mesaj sabitleme, üyelerin yetkilerini arttırma gibi işlemleri de yaparak, oda üzerinde tam hakimiyet sağlayabiliyor.

Rooms
Rooms

Rooms’un resmi blogu üzerinden yapılan açıklamada; internetin kişilerin nasıl görünmek istediğini yansıtabileceği bir yapıya sahip olduğu vurgulanırken, kişilerin nerede yaşadıkları, nasıl göründükleri veya kaç yaşında olduklarının önemli olmadığı ve kendileri için bu kişilerin hepsinin eşit düzeyde olduğu belirtildi.

Modern bir forum şeklinde tasarlanan Rooms uygulaması, şimdilik sadece ABD, Birleşik Krallık, Avustralya gibi İngilizce diline sahip ülkelerde kullanılabiliyor. Ancak iTunes’taki bölge ayarlarınızı değiştirerek uygulamayı indirip kullanabilmeniz mümkün.

Rooms uygulamasını App Store üzerinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler