AnasayfaSosyal MedyaFacebook Instant Articles Tüm Yayıncılara Açıldı

Facebook Instant Articles Tüm Yayıncılara Açıldı

Web içeriklerinin daha hafif bir sürümü olan Instant Articles’ı ilk olarak Mayıs 2015’te duyuran Facebook, sınırlı sayıda yayıncı ile yaptığı testlerin ardından söz verdiği gibi F8 konferansında tüm yayıncılara açtığını duyurdu.

Konferans esnasında yapılan testlerin sonucunu paylaşan Facebook, Instant Articles uyumlu içeriklerin %20 daha fazla okunduğunu, standart bir web sayfasına göre 10 kat daha hızlı açıldığını, bundan dolayı kullanıcıların ilgili Instant Articles içeriklerini %70 daha az kapattığını ve bu içeriklerin %30 oranında daha fazla paylaşıldığını açıkladı.

Facebook Instant Articles istatistikleri

Instant Articles ile kullanıcıların içerik deneyimini arttırmak; yayıncıların ise Facebook’taki erişim hacmini genişletmek amacını güden Facebook, aynı zamanda bu sistem sayesinde kullanıcıların Facebook’ta kalmasını sağlamış olacak. Yani Instant Articles sistemi sayesinde Facebook, kullanıcıları bağlantılara tıklayarak Facebook dışına yönlendirmek yerine, platform içinde tutmuş olacak.

Facebook ayrıca bu sistem için işbirliği sağladığı Instant Articles partnerlerini de duyurmuş durumda. Bunların arasında WordPress, Drupal gibi CMS devleri başta olmak üzere; ShareThis, Atavist, Steller, Sovrn gibi platformlar bulunuyor. Instant Articles ölçümlemeleri içinse; Adobe Analytics, Nielsen, comScore, Chartbeat, SimpleReach, Parse.ly platformları yer alıyor. Bu platformlar ise yayıncıların Instant Articles’ı platformlarına daha kolay entegre etmelerini ve kolay bir şekilde ölçüm yapmalarını sağlıyor. Örneğin WordPress sistemini kullanan yayıncılar gerekli düzenlemelerin yanı sıra WordPress Instant Articles eklentisi ile birçok teknik detay ile boğuşmaktan kurtuluyor.

Facebook Instant Articles WordPress

Facebook Instant Articles sistemine uyumlu içerik üretmek isteyen yayıncıların öncelikle instantarticles.fb.com sayfası üzerinden sisteme kaydolmaları gerekiyor. Ardından web sitelerini Instant Articles’a uyumlu hale getirmek için gerekli teknik düzenlemeleri yapmaları ve Facebook’un incelemesi için örnek içerikler oluşturmaları gerekiyor. Sitede belirtilen tüm şartları yerine getirildikten sonra ise düzenli olarak Instant Articles’a uyumlu içerikler oluşturulabiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler