AnasayfaHaberlerFacebook Haber Kaynağı Algoritmasını Kullanıcıya Bırakıyor

Facebook Haber Kaynağı Algoritmasını Kullanıcıya Bırakıyor

Facebook’un kullanıcılara sunduğu yeni özellik sayesinde artık Haber Kaynağı algoritması kullanıcıların isteğine göre şekillendirilebilecek.

Facebook’un hiç şüphe yok ki en tartışılan konularından biri Haber Kaynağı algoritması olmuştur. Zira Facebook, algoritmaya eklenen her yeni metriğin sayfa etkileşimlerini düşürdüğü gerekçesiyle özellikle sayfa yöneticileri tarafından her fırsatta eleştiriliyor. Facebook kullanıcı ve sayfa sayıların her geçen gün artması algoritmanın gerekliliğini ortaya koysa da, algoritmanın can sıkıcı tarafları da olabiliyor (sürekli aynı gönderiyi göstermesi gibi).

Geçtiğimiz Nisan ayında Haber Kaynağı için duyurduğu 3 yeni değişiklik ile gündeme gelen Facebook, geçtiğimiz Haziran ayında ise gönderilere bakılma sürelerinin Haber Kaynağı algoritmasını etkileyeceğini duyurmuştu. Şimdi ise kullanıcıların bu algoritmayı daha fazla kişisel hale getirebilmelerini sağlayacak yeni özellikleri kullanıma sundu.

iOS, Android ve web üzerinden erişilebilen olan yeni düzenleme ekranı, sadece Haber Kaynağı ile ilgili olacak. Bir başka deyişle bu düzenlemeler sayesinde kullanıcılar kendi Haber Kaynağı algoritmasını kendileri oluşturmuş olacaklar.

Facebook Haber Kaynağı ayarları

Facebook’un çeşitli düzenlemeler sunduğu yeni ekranda kullanıcılar şu işlemleri gerçekleştirebilecek:

  • Öncelik verdiği ve Haber Kaynağı’nda güncellemelerini görmek istediği arkadaşlarını ve sayfaları belirleme,
  • Yeni Facebook sayfalarını keşfetme,
  • Güncellemesini görmek istemediği arkadaşlarını, grupları veya sayfaları unfollow etme (takibi bırakma),
  • Daha öncesinden unfollow ettiği (takibi bıraktığı) arkadaş, grup veya sayfalar ile yeniden bağlantı kurabilme.

Facebook Haber Kaynağı ayarları

Aslında sunulan bu düzenlemeler Facebook’ta ayrı ayrı alanlar üzerinden yapılabiliyordu. Ancak Facebook’un kullanıcılara bu özellikleri tek bir çatı altında sunmasını yeni bir Haber Kaynağı hamlesi olarak tanımlamak mümkün.

Facebook’un Haber Kaynağı algoritmasını kişisel bağlamda şekillendirmek için duyurduğu bu yeni düzenleme ekranları, an itibariyle iOS, Android ve web üzerinden erişilebilir durumda. Düzenlemelere Facebook Ayarlar sayfası altındaki Haber Kaynağı Tercihleri seçeneği üzerinden ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler