AnasayfaHaberlerFacebook Haber Kaynağı Algoritmasında 3 Değişiklik

Facebook Haber Kaynağı Algoritmasında 3 Değişiklik

Facebook, kullanıcıların arkadaşları ve beğendiği sayfalar arasındaki görünürlük dengesini sağlamak için Haber Kaynağı algoritmasını yenilediğini duyurdu.

Kullanıcı ve sayfa sayılarındaki artış sebebiyle Haber Kaynağı algoritmasını kişiselleştirme doğrultusunda sürekli yenileyen Facebook, son yaptığı algoritma güncellemesiyle de arkadaş-sayfa dengesini sağlamayı planlıyor.

Facebook’un son yaptığı duyurusunda, Haber Kaynağı algoritmasında 3 yeni değişiklik vurgusu yaptı. Her güncellemede olduğu gibi yeni güncellemeden bazı Facebook sayfalarının olumsuz yönde etkilenebileceğinin de altını çizdi.

Geçtiğimiz 18 ay boyunca medya yayıncılarının Facebook üzerinden aldığı trafiğin iki kat arttığını belirten Facebook, bu süreç içinde organik erişimin düştüğü konusunu ise inkar etmedi.

Facebook EdgeRank
Facebook EdgeRank

Facebook’un ürün yöneticisi Max Eulenstein ve kullanıcı deneyimi uzmanı Lauren Scissors tarafından yapılan açıklamada özellikle Facebook üzerinden yönlendirilen trafiğe vurgu yapıldı.

Yeni algoritmanın getireceği etkinin; hedef kitlenin karakteristiğine ve paylaşım yapısına bağlı olacağı belirtilen açıklamada; sayfa yöneticilerinin daha fazla organik erişim ve daha fazla trafik almak için kullanıcıların ilgisini çekebileceği içeriklere yoğunlaşması gerektiğine vurgu yapıldı. Yani sayfaların artık daha fazla efor sarfetmesi gerekecek.

Kullanıcıların arkadaşlarından gelen içerikleri algoritma sebebiyle daha az görmesi üzerine Facebook, arkadaşlar ve sayfalar arasındaki dengeyi sağlamak için böyle bir güncellemeye gerek duyduklarını da belirtti.

[Tweet “Facebook’ta artık arkadaş gönderileri sayfa gönderilerinden daha ön planda olacak.”]

Güncellemenin özeti;

Facebook Haber Kaynağı algoritmasında yapılan 3 değişiklik kısaca şöyle;

  1. Haber Kaynağı’nda artık sayıca daha fazla ve daha çeşitli içerikler yer alacak,
  2. Kullanıcılar arkadaşlarının paylaştığı gönderileri (fotoğraf, video, link, durum vs.) sayfa gönderilerine göre Haber Kaynağı’nda daha üst sıralarda ve daha sık görecek.
  3. Kullanıcılar artık arkadaşlarının yorum yaptığı, beğendiği gönderileri Haber Kaynağı’nda daha seyrek görecek.

Sonuç olarak arkadaş-sayfa dengesini oluşturmak isteyen Facebook, sayfaların düşecek olan organik erişiminden yine topa tutulacak gibi görünüyor. Ancak bunun her sayfa için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var. Tabi sayfaların organik erişim ve trafiği arttırmak için artık daha fazla efor sarfetmesi gerektiği de bir gerçek. Bakalım bu algoritma değişikliği önümüzdeki günlerde bireysel kullanıcılara ve sayfalara nasıl yansıyacak, zaman içerisinde hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler