AnasayfaSosyal MedyaFacebook Haber Kaynağı'da Artık Bilgilendirici İçerikler Ön Planda Olacak

Facebook Haber Kaynağı’da Artık Bilgilendirici İçerikler Ön Planda Olacak

Facebook’un sık sık güncellenen Haber Kaynağı algoritması bir kez daha güncelleniyor. Bu kez söz konusu olan değişiklik ise paylaşılan içeriklerin bilgi verme bazında ne kadar doyurucu olup olmadığı.

Facebook daha önceki güncellemelerinde, kullanıcıları etkileşime zorlayan ve aldatıcı başlıklar kullanılan gönderileri Haber Kaynağı’nda filtreleyeceğini; onun yerine ise daha çok arkadaş ve aile üyelerinden gelen paylaşımlara ağırlık vereceğini duyurmuştu. Şimdi ise önem derecesi yüksek olan paylaşımlara bir parantez daha açtı.

Facebook’un Feed Quality Program’ına dahil olan yüzlerce kullanıcı üzerinde yapılan testlerde hangi gönderilerin daha bilgilendirici bir yapıya sahip olup olmadığını test eden araştırmacılar, çıkan sonuçlara göre yeni bir sıralama sinyali daha geliştirdi. Haber Kaynağı algoritmasına dahil edilen bu yeni sinyale göre artık bilgi içerikli gönderilere daha fazla öncelik verilecek.

Kısaca, Facebook’un son Haber Kaynağı algoritması güncellemesine göre kullanıcılar artık bilgi içerikli gönderileri daha fazla görmeye başlayacak. Yani kullanıcılara bilgi veren doyurucu içerikler artık Haber Kaynağı’nda daha fazla sıklıkta gösterilecek.

Kategorinin önemi yok

Bahsi geçen bilgilendirici içeriklerin belli bir kategorisi olmadığını söyleyen Facebook araştırmacıları, yemek tariflerinden küresel olaylara kadar birçok farklı kategorinin bu algoritmaya dahil olabileceğini belirtiyor. Yani önemili olan kategori değil; içeriğin doyurucu olup olmadığı, kullanıcıyı bilgilendirip bilgilendirmediği.

Kullanıcıların ilgi alanları ve etkileşimleri ile harmanlanacak olan bu yeni sıralama sinyalinin zaman içerisinde kullanıcı alışkanlıkları ve ek sinyaller ile güncelleneceğini de belirtmek gerekiyor.

Yeni sıralama sinyalinin, bu kez her güncellemede olumsuz anlamda etkilenen Facebook sayfalarının en azından bir kısmı için faydalı olacağını da söylemek mümkün. Öyle ki makale, haber veya “nasıl yapılır” formatında içerik üreten yayıncılar, yeni güncelleme ile Haber Kaynağı’nda bir parça daha görünür olabilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler