AnasayfaSosyal MedyaFacebook "Go" Oyununda İnsanları Yenebilen Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor

Facebook “Go” Oyununda İnsanları Yenebilen Yapay Zeka Üzerinde Çalışıyor

Facebook, 2500 yıllık geçmişi olan Go isimli oyunda insanları yenebilecek kapasiteye sahip bir yapaya zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan Go (Baduk) oyununda insanları yenebilecek bir yazılım geliştirilebilir mi? Facebook, uzun zamandır bilim adamlarının çözemediği bu soruna yakın zamanda bir çözüm bulacak gibi görünüyor. Zira yapılan açıklamaya göre Facebook, bu strateji oyununda insanları yenebilecek yeni bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Hatırlarsanız, 1997 yılında IBM tarafından geliştirilen ve satrançta saniyede 200 milyon hamle deneyebilen Deep Blue isimli bilgisayar, dünya şampiyonu olan Garri Kasparov‘u yenmeyi başarmıştı. Ancak Go oyunu satrançtan daha karmaşık bir yapıya sahip. Siyah ve beyaz taşlar ile oynanan Go, 19×19 zemin üzerinde oynanıyor. Bu da basit kurallara sahip olsa da Go oyununu satranca göre daha fazla permütasyona sahip bir oyun haline getiriyor.

Facebook ise bu zor problemi çözmesi için yeni bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor. Facebook’un Teknoloji biriminden sorumlu Mike Schroepfer, en iyi oyuncuların (insanlar) görsel desenlere bakarak karar verdiğini, bu görsel desenlerin de oyunculara hangi düzenin iyi hangisinin kötü olduğu konusunda yardımcı olduğunu belirtiyor. Bu sebeple geliştirdikleri yapay zeka teknolojisine, standart oyun kurallarının yanı sıra; görsel tanımlama sistemi eklediklerini de ifade ediyor.

Mark Zuckerberg’in Gelecek Vizyonu: Yapay Zeka, Telepati ve Sanal Gerçeklik

Başlatılan proje Facebook’un son zamanlarda üzerinde durduğu deep learning (derin öğrenme) çabalarının bir parçası olarak lanse ediliyor. Eğer Facebook bunu başarırsa, insan beynini taklit edebilen; istatistik ve olasılıkları hesaplayarak ileri boyutlarda çözüm getiren bir yapay zeka ürünü ortaya koymuş olacak.

Facebook’un yapay zeka çalışmaları bununla da sınırlı değil. Zira kendi platformu üzerinde de görseller ile eşleştirilen doğal dil işleme teknolojisi sayesinde “Fotoğraftaki kişi elinde hangi nesneyi tutuyor” gibi sorulara cevap verilmesi amaçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Messenger platformu için duyurduğu kişisel asistan M de bu konuda sarfedilen çabaların bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

KAYNAKWired

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler