AnasayfaSosyal MedyaFacebook Filipinler'i Yanlışlıkla Savaş Durumunda Gösterdi

Facebook Filipinler’i Yanlışlıkla Savaş Durumunda Gösterdi

Özel günler için özel banner çalışmaları hazırlayan Facebook, 12 Haziran dolayısıyla Filipinler’in Bağımsızlık Günü‘ne özel bir tasarım da hazırladı. Ancak bayrak renklerini ters yapınca işin rengi değişti.

Bayrağın üst tarafındaki mavi rengi alta; alt taraftaki kırmızı rengi ise üste koyan Facebook, sosyal medyadan da oldukça tepki aldı. Öyle ki Filipinler’in yasalarına göre bayraktaki renklerin ters çevrilmesi durumu sadece savaş durumunda uygulanan bir yöntem. Yani Facebook istemeden de olsa Bağımsızlık Günü’nde Filipinler’i yanlışlıkla savaştaymış gibi göstermiş oldu.

Gelen tepkilerin ve yapılan paylaşımların üzerine durumu farkeden Facebook, yaptıkları bu hata yüzünden özür diledi. Haberi yapan The Philippine Star sitesine açıklamada bulunan Facebook, Filipinler’deki kullanıcılarına önem verdiklerini, bu sebeple de Bağımsızlık Günü’ne özel bir tasarım yapmak istediklerini belirtti. Ancak kasıtlı olmadan böyle bir hata yaptıklarını ve bu durumdan dolayı da özür dilediklerini belirtti.

Orijinal Filipinler bayrağı ise şöyle:

Filipinler Bayrağı

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler