AnasayfaHaberlerFacebook Artık Gönderilere Bakılma Sürelerini de Ölçecek

Facebook Artık Gönderilere Bakılma Sürelerini de Ölçecek

Facebook Haber Kaynağı algoritmasına yeni bir metrik daha eklendi. Artık Facebook, kullanıcıların Haber Kaynağı’ndaki gönderilere bakma süresini de ölçecek.

Facebook’un Haber Kaynağı algoritmasına her geçen gün yeni metrikler eklenmeye devam ediyor. Sosyal medya devi, geçtiğimiz Nisan ayında Haber Kaynağı algoritması için duyurduğu üç yeni değişikliğin ardından, şimdi de kullanıcıların gönderilere bakma sürelerinin de algoritmaya etki edeceğini duyurdu.

Facebook’ta örneğin ölüm, deprem vs gibi duygusal olarak üzücü bir gönderi ile karşılaştığınızda, beğenmek ile beğenmemek arasında kaldığınız mutlaka olmuştur. Bu psikolojik etkinin farkında olan Facebook, bu durumu ölçebilecek yeni bir metrik daha geliştirmiş durumda. Buna göre artık kullanıcıların Haber Kaynağı’nda rastladığı gönderilerin sayfa üzerinde görüntüleme süreleri de, algoritmanın şekillenmesinde etkili olacak.

Haber Kaynağı’ndaki bazı gönderilerin hoşumuza gideceğini düşünür; dolayısıyla herhangi bir etkileşim (yorum, beğeni paylaşım vs.) göstermesek dahi, bu gönderiyi diğerlerine göre daha fazla süre ekranda tutarız. Bazılarını ise hiç düşünmeden pas geçer ve sayfayı aşağıya doğru kaydırırız. İşte tüm bu süreçler artık Facebook’un Haber Kaynağı algoritmasına etki etmiş olacak.

Yeni güncelleme ile kısaca; artık daha fazla süre ekranda tuttuğumuz / baktığımız gönderiler, veya bu gönderileri yayınlayan kullanıcılar, Haber Kaynağı’mızda artık daha fazla yer edinmiş olacak. Yani Haber Kaynağı’nda bize sunulan gönderiler, Facebook’un arkaplanda çalıştırdığı zamanlayıcı sayesinde artık daha fazla kişiselleştirilmiş olarak karşımıza çıkacak.

Yeni güncelleme Facebook sayfalarını etkileyecek mi?

Neredeyse her Haber Kaynağı güncellemesinden etkilenen ve dolayısıyla etkileşim oranları düşen Facebook sayfaları, yapılan açıklamaya göre bu güncellemeden önemli bir ölçüde etkilenmeyecek. Bireysel kullanıcılar ise bu güncellemenin etkilerini önümüzdeki hafta hissetmeye başlayacak.

Sonuç olarak; videolar, Facebook’un yeni desteklemeye başladığı GIF’ler ve kişinin uzun süre ekranda tutabileceği diğer paylaşımların, algoritma üzerindeki varolan etkisini önümüzdeki günlerde daha fazla arttıracağını söyleyebiliriz.

Ayrıca bunlara da göz atabilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler