AnasayfaTeknolojiElon Musk, Tesla'daki Yöneticilik Görevini Bırakma Kararı Aldı

Elon Musk, Tesla’daki Yöneticilik Görevini Bırakma Kararı Aldı

Elon Musk, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava edilmesinin ardından Tesla’daki yöneticilik görevini bırakma kararı aldı.

Her davranışı ve sözüyle gündemde yer bulan Elon Musk, Tesla’daki yöneticilik görevinden çekilme kararı aldığını duyurdu. Tesla’yı özelleştirmeyi düşündüğüyle ilgili olarak tweetler paylaşan ve birçok yatırımcıdan tepki gören Musk, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davanın geri çekilmesi karşılığında şirketteki yöneticilik görevinden ayrıldı. Komisyon, Musk’ın üç sene boyunca Tesla yöneticiliği yapmayacağını ve 20 milyon dolar ceza ödeyeceğini bildirdi. 20 milyon dolarla bir fon kurulacak ve bu fondan özelleştirme sürecinden olumsuz etkilenen yatırımcılar faydalanacak. Komisyon tarafından yapılan açıklamaya göre yatırımcılara ne kadar ödeneceğine mahkeme karar verecek.

Elon Musk
Görsel: CNBC

Bu cezaya rağmen iş adamı Tesla’daki CEO’luk görevine devam edecek. Ayrıca komisyonun belirlediği sürenin, yani üç senenin bitişiyle Musk’ın şirketteki yöneticilik görevine de yeniden dönebileceği belirtildi.

Komisyon, Musk ile anlaşmaya varıldığını ancak hala mahkeme onayının beklendiğinin altını çizdi. Eğer mahkemeden onay gelirse ve anlaşma sağlanırsa ne Tesla ne de Musk komisyonun suçlamalarını kabul etmiş sayılmayacak. Suçlamaların kabul görmemesi, ileri tarihlerde yeni davalarla karşılaştıklarında şirketin veya Musk’ın bu olaydan olumsuz yönde etkilenmesini önleyecek.

KAYNAKCarscoops

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler