Bildiğiniz üzere sabır küpü veya zeka küpü olarak bilinen, orijinal adı Rubik Küpü olan bu zeka oyunu için çeşitli birçok yarışma düzenlenmişti. Sonuç olarak 16 yaşındaki Lucas Etter, sadece 4.904 saniyede bu zeka küpünü çözerek bir dünya rekoruna imza atmıştı. Ancak bu sefer işin içine bir robot girdi ve yeni rekoru belirledi.

Jay Flatland ve Paul Rose adında iki yazılım mühendisi tarafından geliştirilen bu robot, Rubik Küpü’nü ilk etapta 1.196 sn, 1.152 sn ve 11047 saniyede çözüyor. Son olarak kendi rekorunu da kırarak tam olarak 1.019 saniyede bu küpü çözmeyi başarıyor. Kendisinden farklı bir makinenin bugüne kadarki rekoru ise 3.253 saniye olarak belirtiliyor.

Robotun çalışma mantığı ise kısaca şöyle: İlk etapta robot da normal bir insan yaptığı gibi küpü tarıyor ve renklerin nerede konumlandığını saptıyor. Daha sonra bu veriler mühendislerin geliştirdiği, tüm olasılıkları hesaplayan Kociemba adındaki Rubik Küpü çözme algoritmasına gönderiliyor. Son olarak ise mekanik hareketler ile saniyeler içinde bulmacayı çözmeyi başarıyor.

VİDEO LİNKİ

İlginizi çekebilir: