AnasayfaHaberlerCep Telefonu Kullanımı Toplam Nüfusun Yarısına Ulaştı

Cep Telefonu Kullanımı Toplam Nüfusun Yarısına Ulaştı

Mobil teknolojinin hızlı yükselişi ile beraber dünya üzerindeki cep telefonu kullanan kişilerin sayısı, toplam dünya nüfusunun yarısına ulaştı.

Özellikle son yıllara baktığımızda mobil teknolojinin gelişimi tüm dünyanın bu teknolojiye çok hızlı adapte olmasını sağladı. Sadece geçtiğimiz Nisan ayından itibaren 100 milyon kişin cep telefonu kullanmaya başlaması bile bu teknolojinin ne denli hızla büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Öyle ki artık dünya üzerindeki cep telefonu kullanan kişilerin sayısı, 7.3 milyara yakın olan toplam dünya nüfusunun %50‘sine ulaşmış, hatta geçmiş durumda.

GSMA Intelligence tarafından ortaya koyulan veriler, cep telefonu kullanımının ne denli büyüdüğünü bizlere gösteriyor. Verilere göre Eylül (2014) ayı ile birlikte dünyadaki toplam cep telefonu kullanan tekil kişi sayısı 3.63 milyara ulaştı. Bu da an itibariyle dünya nüfusunun yarısının cep telefonu kullandığı anlamına geliyor. Aktif olarak kullanılan mobil hat sayısı ise 7.142 milyar olarak belirtiliyor. Yani toplam cep telefonu kullanıcı sayısı ele alındığında, kullanıcı başına yaklaşık olarak 2 hat düşüyor.

Global Cep Telefonu Kullanımı
Global Cep Telefonu Kullanımı

Özellikle akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi kullanıcıların mesajlaşma alışkanlıklarını da değiştirmiş durumda. Önceden popüler olan klasik SMS uygulamaları artık yerini WhatsApp, WeChat, Line gibi uygulamalarına bırakıyor. Uygulama sahibi şirketler tarafından verilen bilgiler ışığında, WhatsApp en popüler uygulama olarak birinci sırada yer alıyor. 600 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olan WhatsApp’ı, 438 milyon aylık kullanıcı sayısı ile WeChat takip ediyor. Bu iki uygulamadan sonra gelen popüler uygulamalar ise Line ve KakaoTalk olarak belirtiliyor.

Popüler mesajlaşma uygulamaları
Popüler mesajlaşma uygulamaları

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler