YouTube üzerinden canlı yayın yapan bir Japon YouTube kullanıcısı, canlı yayın esnasında büyük bir yangına sebep oldu.

İnternette “canlı yayın kazaları” şeklinde bir arama yaptığınızda muhtemelen binlerce videoya ulaşırsınız. Ancak bu seferki sıradan bir canlı yayın kazası değil. Japon bir kullanıcının YouTube üzerinde canlı yayın yaparken ateş yakması ve ardından o ateşi söndürmek isterken büyük bir yangına sebep olması hayli şaşırtıcı düzeyde.

Japon YouTube yayıncısı canlı yayın esnasında kibrit (yakıtla çalışan bir tür kibrit mekanizmasi var) yakmak isterken, alevin komple kibrit kutusunu sarması sonucunda başlayan küçük yangın, ilgili kişinin yanlış söndürme çabalarıyla daha da büyüyor. Her söndürmek istediğinde yangını daha fazla alevlendiren adam odada büyük bir yangına sebep oluyor. (Yangın videoda 4:50‘den sonra başlıyor).

YouTube canlı yayında yangın kazası

Sosyal medya dünyasının da gündemine oturan olayın en çok tartışılan tarafı, adamın çıkan yangını yanlış söndürme girişimleri. Muhtemelen paniklemiş olmasından dolayı ilk etapta bilgisayarın yanında tutuşan kağıtları kenara taşıyarak çıkan yangını karton kutuyla söndürmek isteyen adam, alevin daha da büyümesinin ardından su getirmek için odadan çıkıyor. Ancak o kartonları alevlerin üzerinde unutuyor. Küçük bir leğene doldurduğu suyla da ateşi söndüremeyince minder veya battaniye gibi bir cisimle ateşin olduğu tarafa vurmaya başlıyor (haliyle daha fazla alevleniyor). Sonrasında bunun gibi birçok girişimde bulunulsa da, alev daha fazla büyüyor ve oda komple yanmaya başlıyor.

Tutuşan kağıtları ilk etapta kenara çeken adam bilgisayarın yanındaki bir diğer alevi de muhtemelen farketmiyor (5:30‘dan sonra videonun sol alt köşesine bakın). Sonuç olarak kazayla ortaya çıkan küçük bir alev, yanlış söndürme girişimlerinden dolayı büyük bir yangına dönüşüyor.

Samsung’tan Sanal Gerçeklik İle Doğum Anında Canlı Yayın

Canlı yayında yaşanan bu talihsiz yangın faciasının ne şekilde sonuçlandığı ise henüz belli değil.