AnasayfaSosyal MedyaBrezilya'da WhatsApp Yasaklandı!

Brezilya’da WhatsApp Yasaklandı!

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, Brezilyalı yargıçın engeline takıldı. Sao Paulo’daki bir yargıç tarafından alınan karara göre, ülke genelinde WhatsApp’a 48 saatlik erişim engeli koyuldu.

Brezilya’da en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, ülke genelinde toplamda 93 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Bu da Brezilya’daki internet kullanıcılarının %93‘ünün WhatsApp kullandığı anlamına geliyor.

Alınan karar, Brezilya’nın telekomünikasyon şirketinin WhatsApp’ın sesli servisinin kontrol edilemeyen bir yapıya sahip olduğunu ve illegal olduğunu iddia etmesi üzerine ve hükümeti bu yönde ikna etmeye çalışmalarının bir sonucu olarak gösteriliyor.

Sosyal medya platformlarının kullanımı konusunda birçok ülkeyi geride bırakan Brezilya’nın, ABD’li kullanıcılardan bile ortalama iki kat daha fazla bu platformlarda zaman geçirdiği belirtiliyor. Dolayısıyla WhatsApp gibi bir platformun bu ülkede yasaklanması konusunun oldukça önem arzettiği belirtiliyor.

Brezilya’daki birçok siyasetçi, internetin sadece kendileri hakkında kötü şeylerin söylendiği bir yer olduğunu düşünüyor. İnternetten nefret ediyorlar. Bu onlar için bir tehdit oluşturuyor.

-Ronaldo Lemos

WhatsApp’ın geçici süre ile yasaklanmasından ziyade, bu olayın getireceği diğer yasaklar aslında daha fazla konuşuluyor. Zira daha önce Edward Snowden’in NSA’nın Brezilya’yı gözetlediğini söylemesinin ardından Brezilya’da bu konular iyice hassaslaşmış ve buna bir çözüm getirilmek istenmişti. Dolayısıyla WhatsApp’ın yasaklanmasıyla başlayan bu sürecin, sosyal medya platformlarının komple yasaklanmasıyla sonuçlanacağından endişe ediliyor diyebiliriz. Öyle ki Brezilya’daki muhafazakarlar, mecliste sayı üstünlüğünü ele geçirmesi durumunda interneti komple kapatacağını söylemişlerdi. Yani kısaca bu sayı üstünlüğü elde edildiğinde, Brezilya çok önemli kararlar ile yüzleşmek zorunda kalacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler