AnasayfaTeknolojiAyakta Uzun Süre Kalanlara Teknolojik Çözüm: Giyilebilir Sandalye

Ayakta Uzun Süre Kalanlara Teknolojik Çözüm: Giyilebilir Sandalye

Söz konusu insan yaşamını kolaylaştırma olduğunda, giyilebilir teknoloji ürünlerinin de özellikle son yıllarda ön plana çıktığını görüyoruz. Bunun son örneği ise gün içerisinde ayakta uzun süre kalanlar için tasarlanan giyilebilir sandalye olarak karşımıza çıkıyor.

Japonya’daki Chiba Üniversitesi, Japan Polymer Technology ve Hiroaki Nishimura Design ile Yokohama merkezli kalıp fabrikası Nitto’nun işbirliğinde geliştirilen ve Archelis adı verilen bu giyilebilir sandalye, aslında ilk akla geldiği gibi kendi kendine sandalyeye dönüşen bir yapıdan ziyade; kişinin ayakta durabilmesini sağlayan destekleyici bir mekanizmaya sahip. Yani bir bakıma ayakta dururken oturabilmeyi sağlayan bir yapısı bulunuyor diyebiliriz.

Archelis Giyilebilir Sandalye

Cerrahlar, restoran çalışanları, otel çalışanları veya ayakta uzun süre kalmak zorunda olan diğer kişilerin hedeflenerek geliştirildiği Archelis, giyilebilir teknolojiye farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Zira bu sektör genellikle akıllı elektronik aletlere yönelik yapılan cihazlarla dolu. Archelis ise elektronik-tabanlı akıllı sistemlerden ziyade, doğrudan insan vücudunu destekleyen protez-benzeri bir yapıya sahip.

Önümüzdeki yaz aylarında piyasaya sürülmesi beklenen Archelis’in ne kadar fiyat ile satışa sunulacağı ise henüz belli değil. Konuyla ilgili olarak hazırlanan aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek Archelis’in çalışma mantığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler