AnasayfaTeknolojiApple'ın Geliri 13 Yılın Ardından İlk Kez Düştü

Apple’ın Geliri 13 Yılın Ardından İlk Kez Düştü

Apple’ın 2003 yılından bu yana sürekli artış gösteren geliri, 2016’nın ilk çeyreğiyle beraber ilk kez düşüş gösterdi.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak-Mart döneminde şirket gelirleri bir önceki yıla göre %12.7 oranında geriledi. 2015’in ilk çeyreğinde 58 milyar dolar gelir rakamı açıklayan şirket, 2016’nın ilk çeyreğinde bu rakamın 50.6 milyar dolar olduğunu belirtti.

Gelirinin en büyük kısmını oluşturan iPhone satış rakamlarında da düşüş yaşayan Apple, geçen sene 61 milyon iPhone satarken, bu yıl bu sayı 51.2 milyona geriledi.

Apple-yillik-gelir-istatistikleri

Yaşanan düşüşün sadece iPhone’lar ile sınırlı olmadığını da belirtmek gerekiyor. Zira şirket Mac ve iPad satışlarında da kan kaybetmiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl 4.56 milyon adet Mac satılırken; bu yıl bu rakam 4.03 milyona kadar düştü. iPad satışları ise 2015’te 12.6 milyon adet iken 2016’da 10.25 milyon adete geriledi.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, gerilemenin sadece bu çeyreğe özel olmayacağını ve önümüzdeki çeyrekte de bir gerileme beklediklerini belirtti. Ayrıca yeni ürünler ile eski büyümeyi tekrar yakalayacaklarının da altını çizdi.

 

KAYNAKThe Verge

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler