AnasayfaHaberlerYouTube, Türkçe Eserlerin Telif Hakkı Konusunda MSG İle Anlaştı

YouTube, Türkçe Eserlerin Telif Hakkı Konusunda MSG İle Anlaştı

YouTube ile MSG arasında yaşanan Türkçe eserlere telif hakkı ödeme krizi konusunda nihayet bir uzlaşmaya varıldı.

Yaklaşık olarak iki hafta önce MSG (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği) tarafından YouTube’un Türkçe eserlere telif hakkı ödemediği gerekçesiyle 11 bin şarkıcıya ait toplam 145 bin Türkçe şarkı YouTube’dan kaldırılmıştı. Şimdi ise YouTube telif hakkı ödemeyi kabul ederek MSG ile lisans sözleşmesi imzaladı.

Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIDEM – Uluslararası Müzik Fuarı’nda MSG Genel Sekreteri Av. Dr. Barış Şensoy ile Youtube’un Dünya Müzik Başkanı Christopher Muller ve Hukuk İşleri Başkanı Av. Gudrun Schweppe bir araya geldi. Yapılan toplantı sonrasında MSG ile YouTube arasında lisans sözleşmesinin yapılması kararı verildi.

Gudrun Schweppe, Barış Şensoy, Christopher Muller
Gudrun Schweppe, Barış Şensoy, Christopher Muller

YouTube ile yapılan anlaşmanın sektör için önemli bir gelişme olduğunu söyleyen Şensoy, YouTube’un kendilerine reklam gelirleri üzerinden önemli bir pay vereceğini, kendilerinin ise aldıkları paraları eserlerin tıklanma oranına göre sahiplerine dağıtacaklarını belirtti.

YouTube ile yapılan anlaşma sonucunda ise kaldırılan 145 bin video klibin en kısa sürede tekrar erişime açılacağı da belirtildi.

 

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler