AnasayfaSosyal MedyaYouTube "Backstage" İle Gerçek Bir Sosyal Ağa Dönüşüyor

YouTube “Backstage” İle Gerçek Bir Sosyal Ağa Dönüşüyor

YouTube, kullanıcıların fotoğraf paylaşma, mesaj gönderme, anket oluşturma gibi sosyal ağların yapısına uygun aktivitelerin gerçekleştirebileceği “Backstage” adında yeni bir servisi kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük online video platformu olan YouTube, aynı zamanda arama motoru olarak da en fazla kullanılan ikinci platform olarak karşımıza çıkıyor. Ancak YouTube yeni Backstage servisi ile kullanıcılara bundan çok daha fazlasını sunacak gibi görünüyor.

Facebook, Twitter ve Snapchat’in arasındaki rekabete “Backstage” adı verilen yeni bir platform içi sosyal servis ile dahil olacak olan YouTube, bu yerleşik sosyal ağ üzerinden kullanıcılara diğer sosyal ağlarda olduğu gibi fotoğraf, video, bağlantı, metin veya anket paylaşma gibi çeşitli özellikleri sunacak.

Facebook’un zaman tüneli veya Twitter’ın profil sayfalarına benzer şekilde Backstage’de de YouTube kanallarından bağımsız olarak “Home” ve “Video” sekmeleri olacak. Backstage’de paylaşılan gönderiler ise ters kronolojik sıralamaya göre gösterilecek. Bu gönderiler aynı zamanda abonelerin akış sayfasında ve bildirim ekranında yer alacak.

“Rich replies” (zengin cevaplar) olarak adlandırılan başka bir özellik de, kullanıcıların Backstage’de paylaşılan gönderilerin altına farklı yöntemler ile cevap yazabilmelerini sağlıyor. Bir başka deyişle, kullanıcılar platform üzerinden yapılan paylaşımlara fotoğraf, video veya diğer içerik türleri ile cevap verebiliyor olacak.

Daha önce YouTube’un daha sosyal bir platform haline gelmesini sağlamak amacıyla Google+ entegrasyonu sağlanmıştı. Ancak bu entegrasyon başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Şimdi de platform-içi kullanılabilen Backstage ile tekrar bir sosyal ağ oluşturma girişiminde bulunan YouTube’un bu kez başarılı olup olamayacağı ise merak konusu.

VentureBeat’in haberine göre 2016’nın sonlarına doğru hem mobil hem de web için kullanıma sunulması beklenen Backstage platformunun, ilk etapta bazı sınırlamalar ile popüler YouTube hesapları için aktif edileceği belirtiliyor. Herkesin kullanımına ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler