AnasayfaSosyal MedyaYouTube 360 Derece Canlı Yayın Desteğini Duyurdu!

YouTube 360 Derece Canlı Yayın Desteğini Duyurdu!

İnternet devleri arasındaki canlı yayın savaşı ivme kazanmaya devam ediyor. İlk olarak Meerkat ve Periscope ile başlayan canlı yayın rekabeti, Facebook’un yeni servisi Facebook Live ile daha da kızışmıştı. Şimdi ise video sektörünün devi YouTube‘tan yeni bir atak geldi: 360 derece canlı yayın!

İlk olarak Mart 2015’te 360 derece video desteğini duyuran YouTube, birçok markanın da yaratıcı çalışmalarıyla bu özelliğini genişletmiş ve büyük ilgi uyandırmıştı. Şimdi ise bu teknolojisini canlı yayınla birleştirerek sanal gerçekliğin hakkını vermek istiyor.

YouTube 360 derece

Yeni gelen özellik ile birlikte bundan böyle YouTube üzerinden 360 derece canlı yayınlar yapılabilecek, kullanıcılar ise bu yayınları doğrudan YouTube üzerinden izleyebilecek; hatta Cardboard gibi sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla kullanıcılara sanki gerçekten oradaymış gibi bir video deneyimi sunulmuş olacak.

YouTube’a 360 derece canlı yayın desteğinin gelmesi, aslında birtakım soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Örneğin 360 derece canlı yayın izleyen kullanıcılara ses aktarımı nasıl yapılacak? YouTube bu soruya da 360 derece canlı yayın özelliği ile birlikte gelen yeni ses desteğiyle cevap veriyor:

3D Ses Efekti (Spatial Audio)

YouTube ayrıca 360 derecelik canlı yayınların uzaysal/mekansal ses efekti denilen özel üç boyutlu sesler (Spatial Audio) ile destekleneceğini de belirtiyor. Yani canlı yayını izleyen kullanıcılar, sadece 360 derece etkisiyle değil; aynı zamanda işittiği seslerin konumuna, derinliğine ve yoğunluğuna göre de gerçeklik hissi yaşamış olacak.

YouTube Spatial Audio

YouTube’a gelen 3D ses efektini denemek isterseniz Android tabanlı bir cihaz üzerinden buradaki oynatma listesine göz atabilirsiniz.

YouTube’a gelen yeni özellikler için birçok firma ile işbirliğine gideceğini belirten YouTube, bu özellikleri kendi yazılımlarına entegre edebilmeleri için hali hazırda VideoStitch ve Two Big Ears gibi firmalar ile anlaşma sağladığını da ifade ediyor.

360 derecelik canlı yayınlar bize neler sunacak?

YouTube üzerinden 360 derece canlı yayın izleyen kullanıcılar, üç boyutlu ses efektlerinin de etkisiyle adeta sanal gerçeklikten fiziksel gerçekliğe geçiş yapmış olacak. Yani kendinizi bir anda bir konser alanında, bir basketbol maçında veya manzaralı bir yerde bir gezi grubu içinde bulabilirsiniz.

Ancak YouTube’daki 360 derece canlı yayınlar ile sanal gerçeklik deneyimini maksimum düzeyde yaşamak isteyenlerin, yeterli özelliklere sahip bir cihaz ve kota/hız problemi olmayan bir internet bağlantısına sahip olması gerektiğini de belirtmek gerekiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler