AnasayfaTeknolojiYeniden El Değiştiren Nokia, Mobil Pazara Geri Dönüyor!

Yeniden El Değiştiren Nokia, Mobil Pazara Geri Dönüyor!

Bir zamanların efsane telefon markası olan Finlandiya merkezli Nokia, hatırlarsanız 2013 yılında Microsoft tarafından 7.2 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. Anlaşma gereği ise 2016’ya kadar Nokia ismiyle herhangi bir akıllı telefon üretimi gerçekleştirilmeyecekti. Öyle ki Microsoft da ürettiği Lumia modellerindeki Nokia ibaresini kaldırmış ve cihazları Microsoft Lumia ismiyle satışa sunmuştu. Son yaşanan gelişmeler ise Nokia’nın yeniden el değiştirdiğini ve mobil pazara tekrar giriş yapacağını bizlere gösteriyor.

Microsoft’un resmi sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Microsoft’un telefon birimini 350 milyon dolar karşılığında HMD Global ve Foxconn’un alt kuruluşu olan FIH Mobile‘a satacağı duyuruldu.

Anlaşma, Microsoft’un giriş seviyesindeki mobil cihazlarını, Nokia ismini; hatta Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki Nokia tesislerini de kapsıyor. Tüm geçiş işlemlerinin ise 2016’nın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Geçiş işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yine Finlandiya merkezli olan HMD Global’ın Nokia markası altında Android tabanlı akıllı telefon ve tablet üretimi yapacağı belirtiliyor. Ayrıca HMD’nin pazarda söz sahibi olabilmek için önümüzdeki 3 yıllık süreç zarfında kendi operasyonları için 500 milyon dolar yatırım yapacağı ifade ediliyor.

Ek olarak yapılan anlaşmanın ardından yaklaşık 4500 çalışana HMD Global veya FIH Mobile’a geçiş imkanı tanınacağı da belirtiliyor.

Gerçekleştirilen satışın Microsoft’un Windows-tabanlı mobil operasyonlarını etkilemeyeceğinin de altını çizmek gerekiyor. Öyle ki Microsoft da Acer, Alcatel, HP ve VAIO gibi donanım üreticileri ile işbirliğini sürdürürken; Windows 10 Mobile uygulamalarını ve Lumia markalı akıllı telefonlarını geliştirmeye devam edeceğini vurguluyor.

Kesin olmamakla birlikte, bu yıl içerisinde Android tabanlı yeni bir Nokia akıllı telefon modelinin de piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Yapılan anlaşma gereği Microsoft’un Nokia’ya ait lisans haklarını 2024 yılına kadar elinde tuttuğunu da belirtmek gerekiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler