AnasayfaİnternetWindows 10 Tanıtıldı! İşte Yenilikler ve Diğer Detaylar...

Windows 10 Tanıtıldı! İşte Yenilikler ve Diğer Detaylar…

Microsoft tarafından düzenlenen etkinlikte Windows 9 olarak tanıtılması beklenen yeni işletim sistemi Windows 10 olarak tanıtıldı. İşte detaylar…

Microsoft tarafından düzenlenen etkinlikte Windows 9 olarak tanıtılması beklenen yeni işletim sistemi sürümü Windows 10 olarak tanıtılınca bu durum herkeste bir sürpriz etkisi yarattı. Ancak Windows 10 ile birlikte gelen yeniliklere baktığımızda daha önceden Windows 9 adı altında sızdırılan görüntüler ve özellikler ile birçok noktada örtüştüğünü görebiliyoruz.

“En kapsamlı Windows sürümü” olarak adlandırılan Windows 10’da, Microsoft’un en çok beğenilen işletim sistemi sürümü Windows 7’ye ait izler bulmak mümkün. Klasik Windows başlat menüsü ile yeni metro-tarzı başlat menüsünün kombinasyonu ile oluşturulan yeni başlat menüsü Windows 10’un en dikkat çeken yeniliklerinden biri. Geleneksel bazı tasarımların metro tasarım ile bütünleştirildiği Windows 10 “gelmiş geçmiş en iyi Windows sürümü olarak” da adlandırılıyor.

Masaüstü bilgisayar, Xbox, akıllı telefon, tablet ve daha birçok cihaz ile kolay bir şekilde senkronizasyon sağlanabilecek olan yeni işletim sistemi, desteklenen cihazların arttırılması ve kullanımlarının kolaylaştırılması bakımından önemle vurgulanıyor.

Windows 10
Windows 10

Windows 10 ile birlikte gelen yenilikler

Daha önce sızdırılan bilgilerde de belirtildiği gibi Windows 10’da mağaza üzerinden kullanılan uygulamalar artık normal bir Windows penceresi gibi açılacak. Kullanıcılar pencere üzerindeki düzenlemeleri (boyutlandırma, taşıma, minimize etme vs gibi) bu uygulama pencereleri üzerinde de uygulayabilecek.

Yeni başlat menüsü kısacası Windows 7 ile Windows 8’deki başlat menülerinin birleşimi ile oluşturulmuş diyebiliriz. Windows 8 ile birlikte gelen metro tasarıma sahip büyük pencere yerleşim alanının Windows 10’da artık olmadığını; bunun yerine klasik başlat menüsüne entegre edilmiş metro tasarıma ve kişiselleştirilmiş boyutlandırma özelliğine sahip yeni bir başlat menüsü görüyoruz. Birçok memnuniyetsizliğe yol açan Windows 8’deki başlat menüsünün, yerini klasik-modern kombinasyonu sağlanarak tasarlanan Windows 10 başlat menüsüne bırakması yine çok tartışılacak konulardan biri olacak gibi gözüküyor.

Yeni “snap” özelliği ile birlikte kullanıcılar artık tek ekran üzerinde aynı anda 4 uygulama birden çalıştırabilecek. Windows tarafından verilen yerleşim tavsiyeleri ile birlikte ise kullanıcılara bu konuda kolaylık sağlanmış olacak.

Yeni görev görüntüleme fonksiyonu ile kullanıcılar artık açık dosyalar ve oluşturulan farklı masaüstü görünümleri arasında kolay bir şekilde geçiş yapabilecek.

Çoklu masaüstü özelliği sayesinde kullanıcılar artık uygulamalar ve dosyaların tek bir masaüstünde olması karmaşıklığından kurtularak özelleştirilebilir yeni masaüstü görünümleri oluşturabilecekler.

Bilgisayar uzmanları ve profesyonellerin Windows 10’un teknik önizlemesini yapabilmesini sağlayan Windows Insider Program (WIP) da gelen yenilikler ile birlikte duyuruldu. Microsoft bu programa dahil olan kişiler ile birlikte Windows 10’u birlikte geliştirmeyi hedefliyor. Windows 10 teknik önizlemesinin yanı sıra önümüzdeki günlerde Windows Server ve yönetim araçlarına ait teknik önizlemelere de erişim sağlanabileceği belirtiliyor.

Windows 10 ekran görüntüleri

Windows 10’a ait ekran görüntülerine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz. Görselleri büyütmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Windows 10 tanıtım videosu

Microsoft’un yeni işletim sistemi sürümü Windows 10 için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Daha fazla detay için preview.microsoft.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler