AnasayfaHaberlerWikipedia Güvenli HTTPS Protokolüne Geçiyor

Wikipedia Güvenli HTTPS Protokolüne Geçiyor

Güvenli internet olarak adlandırılan HTTPS protokolünü kullanan platformlara Wikipedia da ekleniyor.

Facebook ve Twitter’ın kullanmasının ardından Wikipedia’da artık güvenli internet protokolü HTTPS’yi kullanmaya başlıyor.

Resmi blogundan yapılan açıklamaya göre Wikipedia üyelerinin, bugünden itibaren (11 Eylül 2013) HTTPS üzerinden giriş yapacaklarını duyurdu. HTTPS ilk olarak wikipedia üyelerine uygulanacak, daha sonra ise bu protokol siteyi görüntüleyen bütün kullanıcılara uygulanacak.

Bu protokole ilk olarak geçen platfrom Twitter olmuştu (2011). Yaklaşık 1 ay önce de Facebook bu protokolü platformunda tamamlamıştı.

HTTPS Nedir?

Açılımı “HyperText Transfer Protocol Secure”dir. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında “http” yerine “https” yazdığını görürsünüz. Başında “https” yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. http ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. https, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür. (Wikipedia)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler