AnasayfaSosyal MedyaViber'dan Kurumsal İletişim Hamlesi: "Public Accounts"

Viber’dan Kurumsal İletişim Hamlesi: “Public Accounts”

Messenger’ın ardından Viber da “Public Accounts” ile işletme ve markaları hedeflemeye başladı.

Facebook Messenger ve WhatsApp‘ın mesajlaşma sektörünü ele geçirdiği düşünülse de, aynı segmentte yer alan diğer platformların da sektörde önemli düzeyde söz sahibi olduğunu söylemek gerekiyor. Bunlardan biri de Viber olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook’un Messenger platformu için son yıllarda yaptığı değişikliklere göz attığımızda, Messenger’ın bireysel mesajlaşma platformundan kurumsal iletişim platformuna doğru evrildiğini görebiliriz. Ancak işletmeleri ve markaları hedefleyen Facebook’un bu yolda yalnız olmayacağını da söylemek mümkün. Zira Viber da bu oyuna dahil oluyor.

An itibariyle 800 milyon kullanıcıya sahip olan Viber, işletme ve markalar için “Public Accounts” (halka açık/genel hesaplar) adıyla yeni bir hesap türünü kullanıma sunuyor. Bu hamle ile Viber’ın, müşteri hizmetlerinden pazarlamaya kadar kurumsal iletişim kapsamında genişletilmesi amaçlanıyor.

Görsel: TechCrunch
Görsel: TechCrunch

Şu anda Public Accounts sistemini kullanan yaklaşık 1000 işletme/marka bulunuyor. Bunların içerisinde ise The Huffington Post, Yandex, The Weather Channel gibi önemli markalar da yer alıyor. Viber’ın yeni hesap formatı sayesinde bu markalar, kendilerine abone olan Viber kullanıcılarına gelişmeleri ve diğer bilgileri ulaştırabiliyor.

Hangi Ülkede Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha Çok Kullanılıyor?

Müşteri hizmetleri görevi görecek yeni sistemin ise yakın zamanda duyurulacağı belirtiliyor. Ayrıca Viber tarafından herhangi bir sohbet botu geliştirilmeyeceği; ancak geliştiricilere sohbet botlarını sisteme entegre edebilmeler için ortam (API) sağlanacağı belirtiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler