AnasayfaTeknolojiUçaktayken Telefonunuzu Uçuş Moduna Almazsanız Ne Olur?

Uçaktayken Telefonunuzu Uçuş Moduna Almazsanız Ne Olur?

Doğrudan olmasa da, dolaylı yoldan bazı etkileri bulunuyor.

Eğer daha önce uçakla seyahat ettiyseniz, telefonların kullanımı için yapılan uyarıları mutlaka duymuşsunuzdur. Yapılan uyarılarda, seyahat esnasındayken telefonların kapatılması; ya da uçuş modu (uçak modu) dediğimiz seçeneğin aktif edilmesi istenir. Peki cihazların uçuş moduna alınmaması durumunda gerçek anlamda ne olur?

Seyahat esnasında cihazların açık kalmasının uçağın sistemlerine zarar verdiği söylense de, aslında doğrudan uçağa etki eden bir durum oluşmadığını söylemek mümkün. Daily Mail‘in haberine göre mobil cihazlar uçak sistemini doğrudan değil; pilotların iletişiminde aksaklıklara yol açtığı için dolaylı yoldan etkiliyor.

Uçak modu

Mobil cihazlar açık kaldığında veya uçuş moduna alınmadığında, bu durum pilotların iletişim için kullandığı kulaklıklara rahatsız edici seslerin gitmesine sebep oluyor. Telefonların kulaklıklara ya da hoparlörlere yaklaştırıldığı zamanki sesi mutlaka duymuşsunuzdur. İşte uçakta mobil cihazların açık kalması durumunda tam olarak buna benzeyen sesler pilotun kulağında çınlamaya başlıyor.

Bu durum pilotlara sorulduğunda ise her 50 uçuşta ancak bir veya iki kez bu rahatsız edici sesler ile karşılaştığını belirtiyor. Buradan çıkartılan sonuç ise yolcuların çoğunun kurallara uyması ya da uçuş moduna alınmayan mobil cihazların rahatsız edecek seviyelere çıkamaması olarak belirtiliyor.

Sonuç olarak, telefonlarınızı uçuş moduna almadığınızda; kokpitte radyo kesintileri yaşanabiliyor ve pilotlar rahatsız edici sesler duyabiliyor. Dolayısıyla doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkisi olan cep telefonlarını yine de her ihtimale karşı uçuş moduna almak (veya kapatmak) gerekiyor.

Teknoloji Dünyasında Doğru Olarak Bilinen 10 Yanlış

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler