AnasayfaBilimTwitter'dan Kullanıcı Duyguları Analizi

Twitter’dan Kullanıcı Duyguları Analizi

Twitter, kullanıcıların ne zaman mutlu veya üzgün olduğunu, işe ne zaman geç kaldığını ve ne zaman akşamdan kalma olduğunu gösteren bir istatistik yayınladı.

Twitter bugün ilginç bir istatistik yayınladı. İstatistik, atılan tweetlerin yoğunluğuna göre Twitter kullanıcılarının hangi günler ve hangi aylarda mutlu veya üzgün olduğunu, işe en çok ne zaman geç kaldığını ve kullanıcıların hangi zamanlarda akşamdan kalma olduğunu gösteriyor.

Twitter’ın 2013 yılında gönderilen İngilizce tweetleri baz alarak çıkardığı bu istatistikler aslında tweetlere bakarak kişilerin karakterlerin belirlenebildiğini gösteriyor. Daha önce de bilim adamlarının Pheme adı verdikleri proje ile kişilerin attıkları tweetlerin incelenmesi sonucu o kişilerin karakter analizinin çıkartılabileceği öngörülmüştü. Öyle görünüyor ki artık karakter analizlerinde kullanmak üzere atılan tweetler önemli bir metrik haline gelecek.

Twitter kullanıcılarının mutlu olduğu zamanlar
Twitter kullanıcılarının mutlu olduğu zamanlar

Görseller halinde hazırlanan istatistiklere baktığımızda kişilerin sahip olduğu duyguları attığı tweetlere nasıl yansıttıklarını görebiliyoruz. Verilere göre bir Twitter kullanıcısının en mutlu olduğu zamanlar Aralık ayı ve Salı günlerine karşılık geliyor. Üzgün olduğu zamanlar ise ortalama olarak yine Aralık ayına denk geliyor. Ayrıca kişilerin en çok işe geç kaldığı zaman Temmuz ayı ve Çarşamba ve Cuma günleri olarak belirtilmiş. En ilginç istatistik ise kullanıcıların akşamdan kalma olduğu zamanlar. Kullanıcıların en fazla alkol aldığı ay ve günler ise Kasım ayı ve Perşembe-Cuma günleri olarak belirtilmiş.

Hazırlanan istatistiklerin tümüne aşağıdan ulaşabilirsiniz. Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler