AnasayfaİnfografiklerTwitter'da En Çok Kullanılan Diller

Twitter’da En Çok Kullanılan Diller [İNFOGRAFİK]

Sosyal medya araştırma firması Semiocast, aralarında Türkçe’nin de bulunduğu Twitter’da en çok kullanılan dillerin listesini çıkardı.

Sosyal medya üzerine araştırma ve analiz yapan Semiocast firması, Twitter’da en çok kullanılan diller ve Twitter ile ilgili bazı ülke verilerini çıkartarak bir infografik hazırladı.

Araştırmalara göre Twitter‘da kullanılan toplam dil sayısı 61. Bunların arasında en popüler olanları ise sırasıyla; İngilizce (%34), Japonca (%16), İspanyolca (%12), Malayca (%8), Portekizce (%6), Arapça (%6), Fransızca (%2), Türkçe (%2), Tayca (%1) ve Korece (%1). Buna göre Türkçe, Twitter üzerinde en çok kullanılan 8. dil olarak sıralamada yer alıyor. Sıralamada olmayan diğer dillerin toplam oranı ise %12.

twitter infografik
twitter infografik

İnfografiğe göre Twitter’ın son 1 yıl içindeki aktif kullanıcı sayısı 167 milyondan 232 milyona yükselmiş. Bu verilere göre Twitter’daki aktif kullanıcı sayısının son 1 yılda (2012 ile 2013’ün son çeyrekleri arasında) yaklaşık olarak %72’lik bir artış gösterdiğini söyleyebiliriz.

Buna da bir göz atın >> “Bir Twitter Hikayesi [İNFOGRAFİK]

2013 yılının Haziran ayında en çok hangi ülkeden tweet atıldığına bakacak olursak sırasıyla; ABD (3.7 milyar tweet), Japonya (1.8 milyar), Endonezya (1 milyar), Brezilya (0.91 milyar), İngiltere (0.64 milyar), Tayland (0.43 milyar), İspanya (0.37 milyar), Hollanda (0.36 milyar), Arjantin (0.29 milyar) ve Türkiye (0.27 milyar). Sıralamada yine Türkiye’yi görüyoruz, ancak istatistiklerin baz alındığı Haziran 2013 tarihi içerisinde yaşanan İstanbul Gezi Parkı olaylarındaki Twitter’ın yoğun kullanımının da buna etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

İnfografikte son olarak değinmek istediğimiz konu ise dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları ile ilgili. İnfografiğe göre, Dünya üzerindeki internet kullanıcıların %51’i Facebook, %26’sı YouTube, %25’i Google+, %22’si Twitter ve %21’i ise Çin’in Twitter’ı olarak kabul edilen Sina Weibo’yu kullanıyor.

Görsel: James Chapman / chapmangamo.tumblr.com

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler