AnasayfaSosyal MedyaTor Üzerinden Facebook'a Bağlananların Sayısı 1 Milyonu Geçti

Tor Üzerinden Facebook’a Bağlananların Sayısı 1 Milyonu Geçti

Birçok platformda kullanıcılara ait kişisel verilerin toplanması, gizliliğin arka plana itilmesine sebep oluyor. Bu durum ise haliyle kullanıcıları da oldukça tedirgin ediyor. Platformlarda anonim olarak gezinmek isteyen kullanıcılar ise Tor tarayıcılarını veya benzer sistemleri kullanmak durumunda kalıyor.

Facebook ise, kullanıcı gizliliğine önem verdiğini ve kullanıcıların platformda anonim bir şekilde kullanma hakkı olduğunu sıklıkla dile getiriyor. Hatırlarsanız Aralık 2014’te bir .onion uzantılı yeni adresini kullanıma sunan Facebook, Ocak 2016’da da Android için yerleşik TOR desteğini duyurmuştu. Şimdi ise bu sistemler üzerinden anonim olarak giriş yapan kullanıcıların sayısını açıkladı.

Tor Browser

Temmuz 2015’te aylık olarak 525 bin kullanıcının Tor üzerinden platforma erişim sağladığı belirten Facebook, Nisan 2016 itibariyle bu sayının ilk kez 1 milyona ulaştığını belirtti. Yani 1 milyon Facebook kullanıcısı, Facebook’a anonim ve güvenli bir şekilde erişim sağlamak için Facebook’un .onion adresini ya da Orbot aracılığı ile Tor’u kullanıyor.

Bu sayının Tor üzerinden Facebook’a giriş yaparak gizliliğe önem veren kullanıcıları yansıttığını belirten Facebook, önümüzdeki günlerde de bu sayının artmasını ve geri bildirimler sayesinde bu sistemleri daha fazla geliştirmeyi umduklarını ifade etti.

KAYNAKFacebook

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler