Son yılların en popüler cihazlarından olan drone’lar, çeşitli birçok faydalı amaç için kullanılabiliyor olsa da, kötüye kullanıma oldukça müsait bir yapıya da sahip. Mahremiyeti tehdit eden ve kişilerin gizlilik haklarını tehdit eden yapısı sebebiyle birçok ülkede drone’lara özel çeşitli kurallar ve kanunlar uygulamaya konuldu. Hatta öyle bir konuma gelindi ki hatırlarsanız drone’ları avlayan silah bile geliştirilmişti (bkz: DroneDefender).

Kötü amaçlar için kullanılan ya da yasal olarak izin alınmadan uçurulan drone’lar için Tokyo polisi çok daha farklı bir yöntem geliştirmiş durumda. Öyle ki Tokyo’da eğer izinsiz olarak drone uçurursanız, Tokyo polisi sizin drone’unuzu bir başka drone’a bağlanan bir ağ ile yakalıyor ve kontrollü bir şekilde yere indiriyor. Havada başlayan kovalamaca her ne kadar ciddi bir iş olsa da, bir o kadar da komik bir bir görüntü oluşturuyor.

Ayrıca bkz: Kağıttan Yapılmış Origami-Tipi Drone: Orizuru

Konu drone olunca alınan önlemler her geçen gün artmaya devam ediyor. Zira drone’ların artık yaygın hale gelmesi, çeşitlerinin ve satış kanallarının çoğalması, dolayısıyla herkes tarafından satın alınabiliyor olması, kişilerin de gizlilik haklarını tehdit etmesiyle sonuçlanıyor. Ancak Tokyo’nun çözüm olarak uyguladığı bu tarz önlemler de insanın yüzünü biraz gülümsetiyor :)

İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.