AnasayfaHaberlerSnapchat, Y Kuşağının En Popüler 3. Sosyal Uygulaması Oldu

Snapchat, Y Kuşağının En Popüler 3. Sosyal Uygulaması Oldu

Anlık görüntü paylaşım platformu Snapchat, 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıların en çok kullandığı sosyal medya uygulamaları arasında 3. sıraya yükseldi.

Anlık olarak görüntü paylaşımı yapılabilen popüler sosyal platform Snapchat, 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıların akıllı telefonları üzerinden en çok kullandığı sosyal medya uygulamaları arasında %32.9‘luk bir oranla 3. sıraya yükseldi.

comScore tarafından yapılan araştırma bazı ilginç istatistikleri gün yüzüne çıkardı. Y kuşağının temel alındığı araştırmaya göre, listenin başında %75.6 oran ile Facebook yer alırken; ikinci sırada %43.1’lik oran ile Instagram bulunuyor. Listenin üçüncü sırasında şaşırtıcı bir şekilde Snapchat yer alıyor.

Popülaritesinden ödün vermeyen Twitter, öyle görünüyor ki mobilde Y kuşağı üzerinde Snapchat’ten daha az bir etkiye sahip. Twitter dışında Snapchat’in geride bıraktığı uygulamalar arasında Pinterest, Google+, Vine ve Tumblr bulunuyor.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları
En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları

18-34 yaş aralığındaki kullanıcılar üzerindeki penetrasyonu %32.9 olan Snapchat uygulaması, mobil dünyadaki gücünü herkese ispat etmiş durumda. Hatta Facebook’un Snapchat’i 3 milyar dolar karşılığında satın almak istemesinin sebeplerinden birisinin de Snapchat’in mobildeki bu gücü olduğu tahmin ediliyor.

2013 yılının Kasım ayında; yani Facebook’un Snapchat’e teklif verdiği dönemlerde, Snapchat’in tüm akıllı telefon kullanıcılarının üzerindeki penetrasyonunun %12.1 olduğunu açıklayan comScore, Nisan 2013 – Haziran 2014 tarihleri arasındaki Snapchat yaş-penetrasyon grafiğini de paylaştı.

Akıllı telefon kullanıcılarının yaşa göre Snapchat penetrasyonu
Akıllı telefon kullanıcılarının yaşa göre Snapchat penetrasyonu

Demografik bilgilere bakıldığında Snapchat uygulamasının en yoğun olarak 18 ile 24 yaş aralığındaki akıllı telefon sahipleri tarafından kullanıldığını görüyoruz. Rakamların 25-34 yaş aralığı ile birleştirilmesi durumunda ise ortaya ilk grafikte belirtildiği gibi %32.9’luk bir penetrasyon çıkıyor. Bu da Snapchat’i Y kuşağının en popüler 3. sosyal medya uygulaması haline getiriyor.

KAYNAKcomScore

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler