AnasayfaBilimSamsung Akıllı Kontakt Lens İçin Patent Başvurusu Yaptı

Samsung Akıllı Kontakt Lens İçin Patent Başvurusu Yaptı

Hatırlarsanız bundan tam iki yıl önce Google, kontakt lenslerde kullanılacak kameralar için patent başvurusunda bulunmuştu. Şimdi ise benzer bir hamle teknoloji devi Samsung’dan geldi.

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojisinin öncülerinden olan Samsung, bu sefer akıllı kontakt lensler için patent başvurusunda bulundu. “Arttırılmış gerçeklik ve imalat & işletme yöntemleri için akıllı kontakt lensler” başlıklı patent başvurusu Güney Kore’de dosyalandı ve ardından yayınlandı.

Küçük bir ekranı, kamerası, anteni ve göz hareketlerini algılayan sensörleri olan akıllı kontakt lensler, akıllı telefonlar (muhtemelen Galaxy telefonlar) ile eşleştirilebilecek ve kullanıcılar sadece göz kırpma hareketleri ile bu cihazlarını yönetebilecek.

Samsung-akilli-kontakt-lens-patent

Arttırılmış gerçeklik (Augmented Reality, AR) teknolojisinin sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) teknolojisinden farklı olduğunu da belirtmekte fayda var. Zira arttırılmış gerçeklikte kişiler ekranlar ile gerçek dünyayı aynı anda görüntüleyebiliyor. Ancak sanal gerçeklikte bir VR başlığı kullanarak sadece görüntülenen ekran ile etkileşime geçilebiliyor.

Sanal gerçeklik çalışmalarını Gear VR ile sürdüren Samsung, arttırılmış gerçeklik çalışmalarını ise bu akıllı kontakt lensler ile sürdürmeyi istiyor. Samsung’un patent dosyasında ise akıllı kontakt lenslerin gerekliliği, (Google Glass’tan bahsedilerek) cam ekranların insan gözüne zarar verdiği gerçeğiyle açıklanıyor.

Samsung-akilli-kontakt-lens-patent-2

2014 yılında Gear Blink ismini tescil ettiren Samsung’un, söz konusu akıllı lensler için bu ismi kullanacağı düşünülüyor. ABD ve Güney Kore’de tescillenen bu isim, ilk başlarda Samsung’un Google Glass benzeri bir ürün ile karşımıza çıkacağı şeklinde yorumlansa da, isimde geçen “Blink” (göz kırpma) ifadesinin akıllı lensler için daha uygun olduğunu söylemek mümkün diyebiliriz.

Böyle bir ürünün kişisel ürün olarak pazarda satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil. Zira hala araştırmaları sürdürülen bu projenin farklı cihazlar ile entegrasyon halinde olabileceği de ihtimaller arasında.

KAYNAKSamMobile

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler