AnasayfaHaberlerRusya Bitcoin Web Sitelerini Yasaklamaya Başladı

Rusya Bitcoin Web Sitelerini Yasaklamaya Başladı

Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul etmeyen ülkeler arasında yer alan Rusya, şimdi de bitcoin sitelerini yasaklamaya başladı.

İnternetin para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, özellikle 2013 yılının sonlarına doğru oldukça yükselişe geçmiş; ve birçok kişinin bu alanda yatırım yapmasına sebebiyet vermişti. Hatta birçok ülkede bu para birimine özel ATM’ler açılmış ve çeşitli ülker de bitcoini resmi bir para birimi olarak tanımıştı. Ancak bazı ülkeler, özellikle güvenlik gerekçesiyle bitcoini bir para birimi olarak tanımayı reddetmişlerdi. Rusya da bu ülkelerden biriydi.

2014’ün Şubat ayında Rusya da bitcoini resmi bir para birimi olarak tanımadığını açıklamıştı. Şimdi de ekonomiye zarar verdiği gerekçesiyle bitcoin ile ilişkili 5 web sitesinin erişimini engelledi.

[vc_button title=”Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nedir?” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/bitcoin-nedir-nasil-kazanilir-avantajlari-ve-dezavantajlari-nedir”]

Engellenen siteler arasında; Bitcoin Foundation tarafından yönetilen Bitcoin.org, bitcoin wiki’si Bitcoin.it, Rusça dilinde hizmet veren bitcoin güvenlik sitesi BTCsec.com, Londra merkezli bitcoin borsa sitesi Indacoin.com ve Rusya’ya özel bitcoin topluluk sitesi Coinspot.ru bulunuyor. Ancak benzer hizmetler veren Coinspot.io‘ya herhangi bir engelleme söz konusu olmadığı için Coinspot.ru adresine gidildiğinde direkt olarak Coinspot.io adresine yönlendirme yapılıyor.

Bitcoin yasağı
Bitcoin yasağı

Web sitelerine yapılan engellemeler Rusya’nın kitle iletişim ve medya denetleme kurumu Roskomnadzor tarafından gerçekleştirilmiş durumda. Ancak 30 Eylül 2014 tarihli mahkeme kararı sonucu yapılan engellemeler, web site sahipleri tarafından tepkiyle karşılandı. Zira Coinspot.io tarafından yayınlanan bir blog yazısında, mahkeme kararı ile ilgili olarak kendileriyle hiçbir şekilde iletişime geçilmediği belirtildi.

Rusya da; Japonya, Çin ve bazı diğer ülkelerin yaptığı gibi bitcoini tanımayan ülkeler arasında yer alıyordu. Ancak Rusya, bitcoin ile ilişkili web sitelerini yasaklayarak, bitcoin konusundaki ciddiyetini bir adım daha öteye götürmüş oldu.

KAYNAKGIGAOM

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler