AnasayfaHaberlerRadyo Dalgalarıyla Havadaki Drone'ları Düşüren Silah: DroneDefender

Radyo Dalgalarıyla Havadaki Drone’ları Düşüren Silah: DroneDefender

Battelle tarafından havadaki drone’ları radyo dalgaları ile etkisiz hale getirebilecek DroneDefender adında yeni bi silah geliştirildi.

Drone teknolojisinin gelişimiyle birlikte gökyüzünün de yavaş yavaş bu uçan küçük cihazlar ile dolmaya başladığına hepimiz şahit oluyoruz. Ülkemizde henüz bu denli yoğun bir kullanıma sahip olmasa da ABD gibi teknolojinin merkezi konumunda olan bölgelerde drone kullanım oranı hayli yüksek. Hatta geçtiğimiz günlerde ABD’de bu küçük insansız hava araçları için hava trafik kontrol ve radar sistemleri de geliştirilmişti. Bu durumu bir adım daha öteye taşımak isteyen ABD merkezli Ar-Ge firması Battelle ise, olası tehlikelere karşı drone’ları etkisiz hale getirebilecek yeni bir silah geliştirmeyi başardı.

DroneDefender adı verilen yeni silahların, drone’lar ile birlikte oluşan güvenlik tehlikelerine karşı kontrollü savunma sağlayacağı düşünülüyor. Evlerden iş yerlerine, okullardan askeri üslere kadar geniş bir kullanım alanına sahip olacağı düşünülen yeni “drone-savar” cihazlarının bu bağlamda drone’lara zarar vermeden radyo dalgaları aracılığıyla uçuşunun engellenmesi amaçlanıyor.

NİŞAN AL. EKTİLEŞİME GEÇ. DURDUR.

Ucuz, kullanımı kolay ve “nişan al-ateş et” sistemiyle çalışan DroneDefender silahları, maksimum 400 metre yüksekliğe kadar etki edebiliyor. Hedef belirlenip cihaz çalıştırıldıktan sonra ise drone’un uçuşu yavaş bir şekilde durduruluyor ve yere iniş yapması sağlanıyor. Bu sayede hem drone’lara zarar verilmemiş oluyor; hem de olası güvenlik tehlikelerine karşı önlem alınmış oluyor.

DroneDefender

Ağırlığının 10 pound’dan (yaklaşık 4.5 kilogram’dan) az olduğu belirtilen silahların ilk çalıştırma süresinin de 0.1 saniyeden az olduğu belirtiliyor.

En Çarpıcı Drone Fotoğrafları [GALERİ]

DroneDefender’ın nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, konuyla ilgili olarak hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

KAYNAKBATELLE

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler