AnasayfaTeknolojiPhonebloks'un Kurucusu Project Ara'dan Memnun Değil

Phonebloks’un Kurucusu Project Ara’dan Memnun Değil

Hatırlarsanız modüler telefon fikrini ilk hayata geçiren oluşum Phonebloks olmuştu. Ardından Google bu oluşumu satın almış ve kurucusu olan Dave Hakkens ve ekibiyle birlikte Motorola birimi altında başlattığı Project Ara kapsamında bu modüler telefon projesini sürdürmüştü. Ancak Phonebloks’un kurucusu Dave Hakkens, Project Ara’nın son konseptinden pek memnun değil gibi görünüyor.

Dave Hakkens, kendi blogunda yaptığı açıklamada, Google’ın Project Ara kapsamında duyurduğu son modüler telefon modelindeki bazı konulardan memnun olmadığını belirtiyor. Google’ın son modüler telefon konseptindeki ekran, hafıza, işlemci gibi parçaların değiştirilememesini eleştiren Hakkens, her bir parçası değiştirilebilen bir telefon hayal ederek Phonebloks’u kurduğunu; Project Ara’daki bazı parçaların değiştirilememesi durumunu ise Google’a yakıştıramadığını belirtiyor.

Project Ara modülleri

Project Ara mühendisleri ise kullanıcıların bu parçaları değiştirme ihtiyacı duymadığını öne sürerek böyle bir karar aldığını açıklamıştı. Dave Hakkens ise bu açıklamadan pek tatmin olmamış gibi görünüyor. Ancak bu sorunun da Google’ın her şeyi kendi içinde yapması yerine bir modül ekosistemi yaratarak diğer firmaların da bu ekosisteme dahil edilmesiyle çözüleceğini de belirtiyor.

Google son yaptığı açıklamasında ilk etapta piyasaya sürülecek olan ilk modüler telefon modellerinde bu parçalar değişmese de ilerleyen zamanlarda ana gövde hariç tüm parçaların değiştirilebilir olacağını belirtmişti.

Project Ara ekibi tarafından geliştirilen ilk modüler telefon ise 2017 yılında kullanıcılar ile buluşmuş olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler