AnasayfaSosyal MedyaPeach Nedir? Nasıl Kullanılır?

Peach Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hepimizin bildiği üzere son yılların en popüler sosyal mecraları, anlık mesajlaşma platformları oldu. WhatsApp, Facebook Messenger, Hangouts, Telegram, Viber, Line ve daha nicesi bu sosyal mecraların en fazla öne çıkan örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu platformların sadece son yıllarda değil, önümüzdeki yıllarda da popülaritesini arttıracağını söylemek yanlış olmaz. Öyle ki Facebook, Google, Twitter gibi şirketlerin anlık mesajlaşma platformları için harcadığı mesailer bu öngörüyü oldukça destekliyor.

Geçtiğimiz günlerde bu popüler mesajlaşma platformlarına Peach adı verilen yeni bir platform daha eklendi. Vine’ın kurucusu Dom Hofmann ve ekibi tarafından geliştirilen Peach platformu, kendine has özellikleri sayesinde kısa sürede ilgi görmeye başladı. Peki Peach tam olarak nedir? Nasıl kullanılır? Peach’i diğer platformlardan ayıran özellikler nelerdir?

Peach Uygulaması iOS

Peach Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kısaca mobil cihazlar üzerinden sosyal iletişim imkanı sunan Peach, standart anlık mesajlaşma özelliklerine sahip olduğu gibi, kendine has bazı özellikleri de bulunuyor. Peach’i diğerlerinden ayıran özelliklerinden biri, kullanıcıların Twitter’da olduğu gibi kendine ait bir duvarının (mesaj akış sayfasının) olması ve mesajlarının burada kronolojik sıraya göre listelenmesi. Kullanıcılar arkadaşlarının profillerine girerek o arkadaşına ait detayları görebiliyor ve arkadaşının gönderdiği mesajları duvar üzerinden görüntüleyebiliyor.

Sihirli sözcükler (magic words)

Peach uygulamasını diğerlerinden ayıran özelliklerden biri de “magic words” yani “sihirli sözcükler”. Adından da anlaşılacağı üzere bu özellik, kullanıcıların mesaj alanına çeşitli kelimeleri yazması haline özelleştirilmiş sonuçların görüntülenmesini sağlıyor. Örneğin mesajlaşma alanına “GIF” yazarsanız, mevcut GIF arşivinden seçilmek üzere arama fonksiyonu devreye giriyor. Ardından yazacağınız kelime de bu GIF’ler arasında filtreleme yapmanızı sağlıyor. Eğer “GIF” yazdıktan sonra “CAT” yazarsanız kediler ile ilgili GIF sonuçlarına ulaşıyorsunuz.

Sihirli sözcükler sadece bununla da sınırlı değil. GIF’lerin yanı sıra, lokasyon gönderimi için “here”, büyük harflerle yazmak için “shout”, çizim yapmak için “draw”, günaydın demek için “goodmorning”, iyi geceler demek için “goodnight”, cihaz mikrofonu üzerinden bir şarkıyı tanımlamak için “song”, herhangi bir şeye 1-5 arası oy vermek için “rate”, kalan batarya yüzdesi için “battery”, hava durumu için “weather”, günlük aktiviteler (adım, mesafe vs) için “move”, etkinlikleri görmek için “events”, tarayıcıyı açmak için “safari”, zar atmak için “dice”, anlık saati göstermek için “time”, anlık tarihi göstermek için “date”, film eklemek için “movie”, dizi eklemek için “tv”, oyun eklemek için “game”, kitap eklemek için “book” gibi sihirli sözcükler kullanılabiliyor.

İlerleyen günlerde bu sihirli sözcüklere yenilerinin ekleneceğini de belirtelim.

Peach - Sihirli Sözcükler (Magic Words)
Peach – Sihirli Sözcükler (Magic Words)

Peach’i diğerlerinden ayıran bir başka özellik de emojilerin daha fazla ön planda olması ve çeşitli sabit ifadelere yer verilmesi. El sallama, öpücük yollama gibi sabit eylemler yapılabilirken (bir çeşit Facebook dürtmeleri gibi), bu eylemlerin hepsi ilgili emojilerle destekleniyor. Zengin emoji desteğinin yanı sıra, emojileri kullanarak bildirim göndermek de Peach’i öne çıkaran bir diğer özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Peach uygulamasında da diğer platformlarda olduğu gibi bir kullanıcı adı seçme, arkadaşlık isteği gönderme, mesajları beğenme, yorum yazma gibi eylemler yapılabiliyor. Platformda arkadaş olan kullanıcılar, karşılıklı olarak birbirlerinin mesajlarını görebiliyor.

Taylor Swift, Tim Cook, The Rock gibi ünlüler tarafından da kullanılmaya başlanan Peach uygulaması şimdilik sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor. Ancak yapılan açıklamaya göre yakın zamanda Peach uygulamasının Android versiyonu da kullanıma sunulacak.

Peach: App Store | Website

Peach uygulamasının Product Hunt platformunda da oldukça ilgi gördüğünü belirtmekte fayda var. Product Hunt tarafından Peach için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler