AnasayfaTeknolojiOracle'dan Chatbot Geliştirme Platformu

Oracle’dan Chatbot Geliştirme Platformu

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Oracle, San Francisco’da düzenlenen Oracle OpenWorld konferansında yeni chatbot geliştirme platformunu duyurdu.

Özellikle son zamanlarda birçok firmanın üzerinde durduğu chatbotlar, iletişim noktasında hem firmalara hem de müşteri/kullanıcılara oldukça kolaylık sağlıyor. Oracle tarafından geliştirilen chatbot platformu ise -tahmin edildiği gibi- daha çok kurumsal uygulamalara konumlandırılıyor. Ancak aynı zamanda Facebook Messenger, Slack ve Kik gibi chatbot kullanılan diğer modern mesajlaşma platformlarında da çalışabiliyor.

Oracle’ın eski CEO/yeni CTO’su Larry Ellison tarafından yapılan açıklamaya göre, geliştiriciler chatbotları oluştururken Java, PHP veya JavaScript gibi programlama dillerini kullanmak zorunda kalmıyor. Öyle ki sistem grafik tabanlı kullanıcı arayüzü içinde sürükle-bırak mantığı ile çalışıyor. Bu sayede hem daha kolay hem de daha hızlı bir geliştirme süreci sağlanmış oluyor.

oracle-larry-ellison-openworld-2016-chatbot

Geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen F8 konferansı kapsamında Facebook, platforma dahil ettiği yenilikler ile birlikte Messenger botlarını duyurmuştu. Yeni özellikler ile birlikte kapsamlı bir iletişim platformuna dönüşen Facebook Messenger, bu botlar sayesinde yeni bir iletişim kapısını aralamıştı.

Slack, Kik ve şimdi de Oracle gibi platformlarda kullanılan ve aynı zamanda hem firma hem de kullanıcı tarafında kolaylıklar sağlayan bu botlar, önümüzdeki günlerde çokça karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler