AnasayfaHaberlerNorveç 2017'de FM Radyo Yayınını Durduracak

Norveç 2017’de FM Radyo Yayınını Durduracak

Norveç Kültür Bakanlığı tarafından alınan karara göre Norveç, 2017 yılında FM radyo yayınına veda ederek; tamamen dijital radyo sistemine geçiş yapacak.

Norveç önemli bir devri kapatmaya hazırlanıyor. Norveç Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Norveç, 2017 yılında ülke genelinde FM radyo yayınlarını durdurmaya hazırlanıyor. Gerekçe ise, tamamen dijital radyo yayıncılığı (DAB, Digital Audio Broadcasting) sistemine geçiş yapılmak istenmesi olarak belirtiliyor.

Alınan karar aslında yeni bir karar değil. Zira 2011 yılında Norveç hükümeti tarafından hazırlanan bir rapor ile bu geçiş uygulaması gündeme getirilmişti. Norveç Kültür Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamayla da bu öneri kabul edilmiş oldu. Buna göre 11 Ocak 2017 tarihinde tüm FM radyo yayınını durduracak olan Norveç, ülke genelinde tamamen dijital radyo sistemine geçiş yapacak. Böylece Norveç, FM radyo yayınına veda eden ilk ülke olmuş olacak.

FM Radyo
FM Radyo

Yapılan açıklamada gerekçe olarak; DAB (Digital Audio Broadcasting) sisteminin FM radyo kanallarına göre çok daha fazla kanal seçeneğine ve kapasiteye sahip olması, dijital radyo yayınlarının FM radyo yayınlarına göre daha az maliyet ile gerçekleştirilebilmesi gösterildi.

Norveç Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre radyo yayıncıları, Norveç’te ilk olarak 1995 yılında kullanıma sunulan DAB ve 2007 yılında güncellenmiş haliyle gelen DAB+ sistemleri arasında tercih yapabilecek. Ancak 2017 yılına kadar yayıncılığın büyük bir bölümünü DAB+ sisteminin oluşturacağı tahmin ediliyor.

Avrupa ve Güneydoğu Asya’daki bazı ülkeler de dijital radyo yayın sistemine geçiş uygulamasını hayata geçirmek istiyor. Ancak bununla ilgili resmi olarak henüz bir açıklama ve dolayısıyla tarih belirtilmiş değil. O nedenle Norveç bu konuda ilk adımı atan ülke olmuş olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler