AnasayfaHaberlerMozilla Firefox Nihayet iOS'a da Geliyor

Mozilla Firefox Nihayet iOS’a da Geliyor

Mozilla’nın Yayın Yöneticisi Lukas Blakk’in attığı tweet, Firefox’un artık iOS cihazlarda da kullanılabilir olacağını gösteriyor.

Apple’ın üçüncü parti tarayıcı kısıtlaması ile ilgili tutumu uzun süredir biliniyor. Bununla ilgili Nisan 2013’te açıklama yapan Mozilla’nın CEO’su Gary Kovacs ise Apple’ın kendi teknolojisini kullanmalarına izin vermediği sürece Firefox’u iOS’a getirmeyeceklerini dile getirmişti. Ancak Firefox’un Yayın Yöneticisi Lukas Blakk’in dün Twitter hesabından yaptığı açıklama, Firefox’un yakın zamanda iOS’a da geleceğini gösteriyor.

“Kullanıcılarımız neredeyse biz de orada olmalıyız. Bu yüzden iOS’a Firefox’u getireceğiz.” diyerek Firefox’un iOS’a geleceğini belirten Blakk, konu ile ilgili olarak herhangi bir tarih belirtmedi. Geçtiğimiz günlerde benzer bir açıklamayı Mozilla Başkan Yardımcısı Jonathan Nightingale de dile getirmiş, ancak o da herhangi bir tarih belirtmemişti.

[vc_button title=”Mozilla’dan Yeni Firefox Arama Arayüzü” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/mozilladan-yeni-firefox-arama-arayuzu”]

Opera ve Google Chrome gibi üçüncü parti tarayıcılar iOS cihazlarda kullanılabilir olsa da, bu uygulamalar hali hazırda Apple’ın kendi JavaScript ve render teknolojisini kullanıyorlar. Mozilla’nın ise iOS için nasıl bir düşüncesi olduğu henüz bilinmiyor. Ancak yine de Apple’ın teknolojisini kullanarak kendi özelliklerini (yer imleri, senkronize araçları, hesaplar vb.) sunması tahmin ediliyor.

Tüm cihazları için aynı tarayıcıları kullanarak sık kullanılanları, şifreleri ve ayarlarını muhafaza etmek isteyen kullanıcılar için bu büyük bir kolaylık olacak gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki günlerde Firefox’un iOS kullanıcıları üzerindeki etkisi nasıl olacak, hep birlikte göreceğiz.

Yazan: Dilek Erdensoy

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler