AnasayfaHaberlerLinkedIn Kullanıcı Anlaşması ve Gizlilik Politikası Güncellendi

LinkedIn Kullanıcı Anlaşması ve Gizlilik Politikası Güncellendi

Profesyonel iş ağı LinkedIn, Kullanıcı Anlaşması’na kullanıcı odaklı bazı değişiklikler yaparak maddeleri güncellediğini duyurdu.

Kullanıcıların iş dünyasına yönelik bağlantılar kurduğu, sektörü yakından takip edebildiği, iş bulabildiği; hatta profesyonel kişilerden destek alabildiği iş ağı LinkedIn, Kullanıcı Anlaşması ve Gizlilik Politikası‘nı güncelledi. Tamamen kullanıcıyı düşünerek eklenen maddeler 23 Ekim 2014 tarihinde geçerli olacak.

Kullanıcıların paylaştığı ve sahip olduğu içeriklerin tamamen kullanıcının kontrolünde olması gerektiğini düşünen LinkedIn bu durumu yeni Kullanıcı Anlaşması maddelerinde yer verdi. Yapılan değişikliklerin kullanıcı odaklı olması ise oldukça dikkat çekici. Özellikle son zamanlarda veri toplama yarışına giren internet devlerinin ardından LinkedIn’in kullanıcıyı düşünerek böyle maddeler eklenmesi önemli bir gelişme olarak düşünülebilir.

LinkedIn
LinkedIn

Yeni Kullanıcı Anlaşması maddeleri ile güncelleme, resim, yorum, yayın, sunum, portföy veya herhangi başka bir belge olsun, kontrolün kullanıcının elinde olacağını vurgulayan LinkedIn, kullanıcın sahip olduğu içerikler üzerinde özel hakları bulunmadığını dile getirdi. LinkedIn tarafından gönderilen bilgilendirme e-postasına göre yapılan bazı önemli değişiklikler şunlar:

  • Üçüncü taraf reklam, yayın ve web sitelerinde içeriğinizi kullanmadan önce artık her zaman izin alınacak. Bu durum daha önce de yapılıyordu, fakat artık Kullanıcı Anlaşması’nda da bu madde yer alacak.
  • İçeriğin ne zaman silineceğine kullanıcı karar verecek. Platformdan silinen içerik LinkedIn tarafından kullanılmayacak.
  • Kullanıcıya ait içerikler LinkedIn tarafından hiçbir şekilde sahiplenilmeyecek, dolayısıyla LinkedIn’in bu içerikler üzerinde hiçbir özel hakkı bulunmayacak. İçerik tamamen kullanıcıya ait olacak ve kullanıcılar içeriklerini diledikleri yerde ve diledikleri şekilde yeniden yayınlayabilecek.

Kullanıcı Anlaşması maddeleri üzerinde değişikliğe giden LinkedIn ayrıca kullanıcılarının kendi hesaplarının üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilmesi adına platforma yeni özellikler eklediğini de belirtti. Bunlar ise kısaca şöyle:

  • Kullanıcılar artık tek bir yerden LinkedIn’de oturum açtıkları her yeri görüntüleyebilecek ve bu oturumları düzenleyebilecek. (Bkz: goo.gl/2TT1Ee)
  • Paylaşılan güncelleme, aktiviteler, LinkedIn’e nereden ve nasıl erişildiği ve daha birçok LinkedIn verisi dışarı aktarılabilecek. (Bkz: goo.gl/90kSHi)
  • Kullanıcılar şifrelerini değiştirdiğinde LinkedIn tarafından gönderilen e-postalar bundan böyle eylemin nerede gerçekleştiği hakkında bilgi içerecek ve böylece hesabın güvende olup olmadığından emin olunabilecek. (Bkz: goo.gl/GGgPF6)

Son olarak; yeni gelen özellikler ve yeni Kullanıcı Anlaşması maddelerinin yanı sıra, yapılan değişikliklerin şirkete yansıması açısından Gizlilik Politikası’nda da bazı değişikliklere gidildiği belirtildi. Bu değişiklikler de yeni Kullanıcı Anlaşması ile birlikte 23 Ekim 2014 tarihinden itibaren uygulanacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler