AnasayfaEditördenLinkedIn Hesabı Açmak İçin 9 Sebep

LinkedIn Hesabı Açmak İçin 9 Sebep

Sosyal medyada profesyonel anlamda var olmanın yolu LinkedIn’den geçiyor.

Sosyal medyanın süslü platformu LinkedIn, diğer platformlara göre dünyada daha az kullanımaktadır. Ancak kullanıcı sayısı ve internetteki etkisi her geçen gün katlanmaktadır. Her ne kadar aktiflik oranı diğer platformlara göre daha düşük olsa da her saniye 2 kişinin platforma üye olması LinkedIn kullanmanın gerekliliğini ispatlıyor.

1. Milyonlarca kullanıcıya sahip

LinkedIn’in 250 milyona yakın kullanıcı sayısı, LinkedIn’i dünyanın en büyük profesyonel ağı yapıyor. Milyonlarca kullanıcısı olan LinkedIn’de hesabınız yoksa hemen bir hesap açarak milyonlarca kullanıcı arasında yerinizi alın.

2. Google aramalarında üst sıralarda görünüyor

Birisi sizin adınızı Google’da aradığı zaman eğer popüler bir blogunuz yada popüler sosyal hesaplarınız yoksa; LinkedIn profiliniz Google’da birinci sırada gözükmektedir. Google’da arama yapan kullanıcıların %94’ü sadece birinci sayfadaki linklere tıklarken, %6’sı da ikinci sayfaya geçiş yapıyor. Ayrıca birinci ve ikinci sıradaki linkler ise kullanıcıların %50’sini kendisine çekiyor. Bütün bu oranları düşündüğümüzde, LinkedIn profil sayfanızın ilk sıralarda çıkmasının gerçekten önemli bir durum arzettiğini söyleyebiliriz.

3. İnsanlar sizi araştırıyor

Herhangi biri sizi araştırmak istediğinde bir çok araç kullanabilir. Facebook, Twitter, Google vs gibi platformlar bunlardan bazılarıdır. Ancak LinkedIn’i diğer platformlardan ayıran en büyük özelliğinin profesyonel iş ağı olmasından dolayı insanlar sizi LinkedIn profillerinize bakarak daha iyi tanıyacaklardır. Facebook veya Twitter paylaşımları LinkedIn’e göre biraz daha kişisel ve özel paylaşımlar olduğu için kişilerin sizi LinkedIn üzerinden tanımaları daha sağlıklı olacaktır. Özellikle iş dünyası içinde arandığınızda, ilk olarak kullanılacak platformun LinkedIn olacağını unutmayın.

4. İhtiyacınız olan kaynağı bulabilirsiniz

LinkedIn’in size önerdiği bağlantılar ve çeşitli uzmanlık alanlarıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Karşılaştığınız problemlerde veya başka türlü sorunlarınızda iletişime geçebileceğiniz profesyonel kişileri şirket olarak yada bireysel olarak bulabilirsiniz. Kişileri kendi ağınıza ekleyebildiğiniz gibi LinkedIn’deki tartışma gruplarına da katılarak deneyimlerinizi yada sorunlarınızı paylaşabilirsiniz.

5. İlgili olduğunuz alan ile alakalı gelişmelerden haberiniz olsun

İlgi alanınıza göre önemli kişileri ve şirketleri takip ederek, sektörde yaşanan gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Ancak bunun için platform üzerinde bir filtreleme yapılamadığından dolayı ilgili kişi ve şirketleri takip ettikten sonra marka çağrışımı açısından hakkınızda bir durum bildirimi yapabilirsiniz. Bu arada takip ettiğiniz kişi veya şirketlerin, sizin profilinizi ziyaret eden kullanıcıyı etkileyebileceğini unutmayın.

6. Ağınızı yönetebilmek için en etkili yol

Etiket kullanımı sayesinde kişilerinizi kendi isteğinize göre grup haline getirebilirsiniz. Dolayısıyla LinkedIn’i önemli kişilerinizi sakladığınız bir veritabanı gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca LinkedIn’de, kişilerinizi yönetebildiğiniz ve iletişime geçebildiğiniz CRM sisteminizi de kurabilirsiniz.

7. Tartışma gruplarına katılarak kitlenizi genişletin

LinkedIn’in en faydalı özelliklerinden biri ise tartışma platformlarıdır. Çeşitli bilgi ve fikirlerin temelini oluşturduğu tartışma gruplarına katılarak sorunlarınızı ve görüşlerinizi bildirerek her konuda beyin fırtınası yapabilirsiniz.

8. Tamamlanmış profiliniz ile herkese görünür olun

Tamamlanmış ve doğru anahtar kelimeler kullanılarak oluşturulmuş LinkedIn profiliniz ile herkese görünür olabilirsiniz. Bu da iş dünyasındaki fırsatları ayağınıza getirmiş olmak anlamına geliyor. Günümüzde profesyonel kişi ve şirketlerin LinkedIn’i kullanarak kişilere ulaştığını göz önüne alırsak, sizin de doğru anahtar kelimeler ve bilgiler ile profilinizi tamamlayarak herkese görünür olmanız gerekiyor.

9. Kişisel markalaşma platformudur

LinkedIn, markanızın görünürlüğünü ve itibarını arttırmak için kullanabileceğiniz en büyük sosyal ağdır. Gerek bir şirket adına gereksen bireysel olarak açılan LinkedIn hesapları ile size sunulan profesyonel fırsatları değerlendirebileceğiniz bir platformdur.

Sonuç olarak profesyonel anlamda bir kitleye ulaşarak markanızı güçlendirmek istiyorsanız bir LinkedIn profiline sahip olmalısınız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler