AnasayfaBilimKonuştuğunuz Bitkiler Artık Size Yanıt Verebilecek

Konuştuğunuz Bitkiler Artık Size Yanıt Verebilecek

Evdeki bitkilerle sohbet etmeyi sevenlere güzel bir haberimiz var! Artık bitkiniz size cevap verebilir.

Microsoft Research’ün Studio 99 programının konuk araştırmacılarından Helene Steiner‘in Project Florence adlı yeni projesiyle bitkiler, elektriksel iletileri kimyasal sinyallere dönüştürerek size cevap verebilecek.

Project Florence

Peki nasıl?

Project Florence adıyla ortaya çıkan bu çalışmada her bir komuta karşılık gelen ışık enerjisi ya da dalga boyu var. Bilgisayar üzerinden girilen “Good Morning” ya da “How Are You?” gibi basit komutların ışık enerjisi olarak bitkiye ulaşması ve bu komutları algılayan bitkinin ışığın farklı dalga boylarına verdiği farklı tepkiler olarak ortaya çıkıyor. Böylece girilen genellikle olumlu olan bu tarz komutlar farklı ışık enerjileri olarak bitkiye ulaşıyor ve bitkinin biyolojik özelliği olan farklı dalga boylarına farklı tepkiler vermesinden dolayı sistemdeki bitki hangi dalga boyuna karşılık geliyorsa o dalga boyuna uygun tepkiler vermesiyle sonlanıyor. Sistemde bir fanusun içinde bulunan bitki düzeneği bilgisayara bağlı olduğundan dolayı, bilgisayardan girilen komutlar elektriksel yolla bu düzeneğe ulaşıyor. Sonuç olarak yapraklar ve köklerden yayılan elektriksel iletileri kimyasal sinyallere çeviren bitki de girilen komuta uygun tepki veriyor.

Project Florence

Bununla birlikte kendini tehlikede hisseden bitki, doğal ortamında çeşitli kimyasallar salgılayarak zararlıları kendinden uzak tutabiliyor. Yine bu sistemde benzer problemi olan bir bitki için kullanıcı yine aynı yolla ışığın dalga boylarını kullanarak bitkinin aktif kimyasal salgılamasına yardımcı olabiliyor.

Doğadan İlham Alan İnovasyon: Biyomimikri

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler