AnasayfaTeknolojiiOS 9.3 İle Birlikte Gelen Yenilikler

iOS 9.3 İle Birlikte Gelen Yenilikler

iPhone ve iPad kullanıcıları çok yakında yeni iOS sürümü olan iOS 9.3‘e kavuşmuş olacak. Peki kullanıcılar iOS 9.3 ile birlikte hangi özelliklere sahip olacak?

Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü iOS 9.3, şimdilik sadece Developer Preview; yani geliştirici sürümü olarak piyasada bulunuyor. Bu da yeni versiyonun henüz tamamlanmadığı ve çeşitli eksikliklere sahip olabileceği anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2015’in En İyi iOS Uygulamaları ve Oyunları

Yeni sürüm iPhone’unuza gelmeden önce iOS 9.3 ile birlikte kullanıma sunulacak olan yeni özelliklere bakmak isterseniz aşağıdaki öne çıkan bazı özellikleri inceleyebilirsiniz.

Night Shift

Çoğu akıllı telefon kullanıcısının alışkanlık haline getirdiği bir durumdur: Yatağa girdikten sonra akıllı telefonu kurcalayarak uyumak. Ancak bu durum sağlık açısından bazı zararları da beraberinde getiriyor. Cihaz ekranlarının yaydığı mavi ışık, insanda vücudun biyolojik saatini koruyan ve ritmini ayarlayan melatonin hormonunun salgılanmasını engelliyor. Bu da uykusuzluk problemlerine yol açıyor ve uyku dengesini bozuyor.

Hatırlarsanız f.lux adında bir yazılım geliştirilerek bu duruma bir çözüm getirilmişti. Öyle ki bu yazılım sizin konumuzu algılıyor ve melatonin hormonunun salgılanmaya başladığı (yaklaşık 23:00 ile 05:00 arası) saatlerde ekranın mavi ışığını azaltıyor. Yani bilgisayar, telefon, televizyon başında çok dursanız dahi melatonin hormonunuz salgılanmaya devam ediyor.

Görsel: Sarah Tew/CNET
Görsel: Sarah Tew/CNET

Apple da bu durumu bir problem olarak görmüş olacak ki Night Shift adındaki yeni bir özelliği iOS’a dahil etmiş durumda. F.lux mantığıyla çalışan Night Shift özelliği, konumuzunu belirliyor ve ekran ışığında bulunan renkleri saate göre düzenliyor. Böylece çağımızın bir problemi haline gelen uykusuzluk problemine bir çözüm getirdiği gibi, biyolojik saatimizin de bozulmasını da engellemiş oluyor.

Kişiselleştirilmiş News uygulaması

Apple’ın geçtiğimiz yıl duyurduğu ve kullanıcılara çeşitli kaynaklardan haberler sunduğu News uygulaması, iOS 9.3 ile birlikte artık daha kişiselleştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre filtrelenen haberler, önerilen başlıklar (trending topics), akış üzerinden video izleme ve daha hızlı çalışması için yapılan performans geliştirmeleri iOS 9.3 ile birlikte News uygulamasında sunulacak özelliklerden bazıları…

Görsel: Apple
Görsel: Apple

Şifrelenebilen Notlar

Apple’ın popüler Notlar uygulaması, iOS 9.3 ile birlikte artık daha güvenli hale geliyor. Öyle ki uygulama üzerinde kaydettiğiniz notları artık belirlediğiniz bir şifre ya da parmak izi seçeneği ile koruma altına alabiliyorsunuz. Ayrıca notlarınızı artık tarihe ya da başlığa göre sıralayabilirsiniz.

Görsel: Apple
Görsel: Apple

Health uygulaması için kolaylaştırılan üçüncü parti uygulamalar

Apple’ın sağlık uygulaması Health, artık egzersiz, kilo, sağlık durumlarınızı ölçümleyebilen üçüncü parti uygulamaları çeşitli kategoriler üzerinde kolay bir şekilde entegre etmenizi sağlıyor. Ayrıca Health uygulaması üzerinden toplanan verileri Apple Watch üzerinden görmeniz mümkün.

CarPlay ile kişiselleştirilebilen müzik keyfi

Apple’ın araç-içi kullanılabilen CarPlay sistemi, iOS 9.3 ile birlikte kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş multimedya seçenekleri sunuyor. Kullanıcılar Apple Music üzerinden kendi tarzları doğrultusunda önerilen parçaları (For You) ve yeni müzikleri, şarkıları (New) dinleyebiliyor. Ayrıca Apple Maps’e gelen Yakındakiler (Nearby) özelliği sayesinde yakın çevrede bulunan restoranlar, benzin istasyonları veya diğer servisler kullanıcılara öneriliyor.

Öğretmenler için akıllı araçlar + The Classroom

Özellikle eğitim sektöründe sıkça kullanılan iPad’ler, sınıflarda hem öğrencilere hem de öğretmenlere birçok kolaylık sağlayabiliyor. Bu bağlamda geliştirilen yeni The Classroom uygulaması öğretmenlerin ders planı yapmaları ve öğrencilerin durumu ile ilgili rapor hazırlamaları gibi işlemlerini kolay bir şekilde yapmalarını sağlıyor. Ayrıca birden fazla öğrenciler tek bir iPad üzerinden kendi hesaplarına giriş yapabiliyor ve profillerinde görebileceği verileri kişiselleştirebiliyor.

Görsel: Apple
Görsel: Apple

Diğerleri

Yukarıda saydığımız yeniliklerin yanı sıra iOS 9.3 ile birlikte gelen birçok yeni özellik daha bulunuyor. Hava Durumu, Ayarlar, Health, App Store, iTunes Store ve Pusula uygulamalarında 3D Touch kısayolları, Fotoğraflar uygulaması üzerinden fotoğrafları çoğaltma, Siri’ye gelen İbranice, Fince ve Malayca dil desteği de iOS 9.3 ile birlikte kullanıma sunulacak olan özelliklerden bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

KAYNAKApple
VIACNET

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler