AnasayfaTeknolojiiOS 10 İle Birlikte Gelen 10 Yenilik

iOS 10 İle Birlikte Gelen 10 Yenilik

İşte iOS 10 ile birlikte gelen yenilikler...

Apple, WWDC 2016 kapsamında yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 10‘u tanıttı. iOS’un en büyük sürümü olarak adlandırılan iOS 10’da görsel detayların daha ön planda olduğunu söylemek mümkün.

1. Kilit Ekranı

iOS-10-kilit-ekrani

iOS 10 ile birlikte gelen ve en çok dikkat çeken özelliklerden biri kilit ekranı olarak karşımıza çıkıyor. Yeni iOS sürümüyle birlikte bambaşka bir görünüme kavuşan kilit ekranı, artık bildirimleri daha kapsamlı bir şekilde gösteriyor. Android sürümlerinde olduğu gibi artık iOS 10 ile birlikte Apple kullanıcıları da bildirimler ile doğrudan kilit ekranı üzerinden etkileşime geçebilecek. 3D Touch özelliğinin de etkin bir şekilde kullanılabildiği yeni kilit ekranında, tek bir dokunuş ile kameraya, bileşenlere (artık sol kısımda yer alıyor) ulaşmak mümkün.

Raise to Wake özelliği ise yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde telefon kilitli iken kullanıcılar telefonu yukarı doğru (göz hizasına) kaldırarak ekran kilidinin otomatik olarak açılmasını sağlayabilecek.

2. Bileşenler

iOS 10 ile birlikte bileşenler de zengin özellikler ile desteklenmiş durumda. Öyle ki artık kullanıcılar üçüncü parti uygulamalar da dahil olmak üzere istediği bir uygulamada 3D Touch özelliğini kullanabilecek. Bu da uygulamayı açmadan o uygulamanın sunduğu son gelişmelere veya bildirimlere ulaşılabilmesi anlamına geliyor.

Örneğin kullanıcılar ESPN uygulamasını açmadan bir basketbol maçına ait skor bilgilerini ve diğer detayları görüntüleyebilecek.

3. Siri

iOS-10-Siri

iOS 10 ile birlikte Apple’ın kişisel asistanı Siri artık tüm geliştiricilere açılmış durumda. Yani üçüncü parti uygulama geliştiricileri artık Siri’ye erişim sağlayarak uygulamalarını bu kişisel asistana adapte edebilecekler. Örneğin Siri’ye vereceğiniz ilgili bir komut ile WeChat üzerinden mesajlaşma gerçekleştirmek mümkün hale gelecek.

Desteklenen uygulamaların başında ise WhatsApp, Skype, WeChat, Slack, Uber, Runtastic, Runkeeper ve MapMyRun yer alıyor. Diğer uygulamalar ise zaman içerisinde Siri’ye uygun hale getirilmiş olacak.

Son olarak iOS 10 ile birlikte Siri’nin derin öğrenme (deep learning) teknolojisini kullanacağı; dolayısıyla kullanıcıya daha ilgili cevaplar vereceği yenilikler arasında bulunuyor.

4. Fotoğraflar

iOS-10-Fotograflar

Apple’ın iOS 10 ile birlikte Fotoğraflar uygulaması için getirdiği en büyük yenilik, yüz tanıma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yani kullanıcıların fotoğraf galerisinde bulunan kişiler, iOS 10’un tanımlamasıyla birlikte albümler halinde kategorize ediliyor. Bu da kolay bir şekilde fotoğraflara erişim sağlanacağı anlamına geliyor. Kategorizasyon sistemi insan, konum, seyahat vs gibi filtrelemelere göre uygulanabiliyor. Ancak bu özelliğin ilk olarak Google Fotoğraflar uygulamasıyla birlikte kullanıma sunulduğunu da belirtmek gerekiyor.

5. Haritalar

Geçtiğimiz sene toplu taşıma araçları için “Yakında” (Nearby) özelliği kullanıma sunulan Apple Haritalar, iOS 10 ile birlikte bu özelliğini daha fazla genişletiyor (restoranlar, mekanlar vs). Konumlara ait kontrol fonksiyonları ve detay bilgileri gibi alanlar da yeni bir görünüme kavuşmuş durumda.

Apple Haritalar üzerinden kullanıcılar artık işe ne kadar mesafede olduğunu gösterecek, ek olarak kullanıcının alışkanlıklara göre gitmek istedikleri mekanlar için önerilerde bulunacak. Navigasyon ve trafik bilgilerinin de güncellendiği harita uygulamasında, trafiğin yoğunluğuna göre alternatif rota belirleme gibi özellikler de yer alıyor.

Apple CarPlay ile de eşleştirilerek sesli navigasyon olarak kullanılabilen Apple Haritalar da Siri’de olduğu gibi üçüncü parti uygulamalar için geliştiricilere açılacak.

6. Apple Music

iOS-10-Apple-Music-sarki-sozleri

Apple’ın müzik platformu Apple Music’te müziğin ön plana çıkartıldığı ve sadeliğiyle baştan tasarlandığına dikkat çekiliyor. Ancak her ne kadar böyle ifade edilse de eski tasarımda yer alan fonksiyonların olduğu gibi kalması uygulamanın baştan aşağı yenilenmediğini gösteriyor. Örneğin Sizin İçin, Keşfet, Radyo gibi özellikler yine uygulamanın alt kısmında yer alıyor.

iOS 10 ile birlikte Apple Music’deki bir diğer yenilik ise şarkı sözlerinin eklenmesi olarak karşımıza çıkıyor.

7. Apple Home

iOS-10-Apple-Home

Apple’ın ev sistemleri için geliştirdiği HomeKit, iOS 10 ile birlikte Apple Home ismiyle ayrı bir uygulama olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. HomeKit altyapısını kullanan Apple Home, kullanıcılara sisteme bağlı tüm cihazları kontrol etme imkanı sunuyor. Denetim Merkezi birimine de entegre edilen Apple Home, bu sayede doğrudan kilit ekranı üzerinden yönetilebiliyor.

8. Telefon Uygulaması

Apple’ın telefon uygulaması da iOS 10 ile birlikte bazı önemli yeniliklere kavuşuyor. Türkiye’de çok sık kullanılmasa da, sesli mesajlar her zaman her ortamda dinlenemeyebiliyor. Bunu bir sorun olarak gören Apple ise iOS 10 ile birlikte sesli mesajları metin haline dönüştüren bir özellik ile kullanıcılarına güzel bir çözüm sunuyor. Ek olarak bilinmeyen aramaları da saptayarak bunları filtreleyebiliyor.

9. Apple News

iOS-10-Apple-News

Apple’ın haber platformu Apple News, editörlerin seçimiyle öne çıkan haberlerin yer aldığı ayrı bir bölüme kavuşuyor. Tasarımı da yenilenen Apple News’te kullanıcılar artık dergilere, gazetelere ve diğer yayınlara abone olabiliyor; son dakika haberleri için bildirimler alabiliyor.

10. Mesajlar

Apple’ın sık kullanılan mesajlaşma uygulaması da en fazla yeniliğe kavuşan platformlardan biri diyebiliriz. Kullanıcılar mesajlaşma uygulaması üzerinden bağlantı gönderdiğinde artık ilgili web sayfasına ilişkin başlık, açıklama önizleme gibi veriler otomatik olarak uygulama içerisinde gösteriliyor. Hatta örneğin bir YouTube bağlantısı paylaşıldığında video sayfasına gitmeye gerek duymadan ilgili videoyu doğrudan sohbet penceresinde izlemek mümkün hale geliyor.

Apple-mesajlar-video

Mesajlara gelen bir diğer önemli yenilik ise emojiler ile ilgili. Artık kullanıcılar emojiye karşılık gelen bir kelime yazdığında o kelime tek bir tıklama ile emoji halini alabiliyor. Örneğin “kraliçe” kelimesinin yerine otomatik olarak kraliçe emojisi yer alıyor. Ayrıca emojiler 3 farklı boyut seçeneğine de kavuşmuş durumda.

Apple-mesajlar-emoji

Mesajlara ayrıca baloncuk (bubble) efektleri de dahil edilmiş durumda. Böylece kullanıcılar mesajlaşırken baloncuk animasyonları ile mesajlaşma deneyimini daha eğlenceli hale getirebiliyor.

Apple’ın mesajlaşma uygulamasına gelen yenilikler arasında el yazısı desteği de bulunuyor. Yani kullanıcıların ekrana yazdıkları kelimeler doğrudan metine dönüştürülebiliyor.

Apple Haritalar ve Siri’de olduğu gibi mesajların da iMessage üzerinden geliştiricilere açıldığını belirtmek gerekiyor.


Son olarak Apple’ın iOS 10 için hazırladığı tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler