AnasayfaHaberlerİlk iPhone Modeli 8 Yaşında!

İlk iPhone Modeli 8 Yaşında!

Original iPhone olarak da adlandırılan ilk iPhone modeli, 29 Haziran 2015 tarihi itibariyle 8 koca yılı geride bırakmış durumda.

29 Haziran 2007 tarihinde; yani bundan tam 8 yıl önce Apple‘ın yeni bir cihaz ile piyasaya çıkması cep telefon sektörü için adeta bir dönüm noktası oldu. Original iPhone olarak da adlandırılan ilk iPhone modeli bu tarihte duyurulmuş; ve akıllı telefon tarihinde önemli bir başlangıç yapılmıştı.

Apple’ın ilk iPhone modeli ile sektörde adeta çığır açmasının ardında ilk defa iPhone’da kullanılan özellikler yatıyor. Örneğin sahip olduğu multi-touch özelliği, devrim yaratan bu özelliklerden birisiydi.

Original iPhone

Orijinal iPhone, ilk olarak ABD’de AT&T ortaklığında satışa sunuldu. Ardından Kasım 2007’de Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Portekiz, İrlanda ve Avusturya pazarında yerini aldı. 8 GB’lık yeni cihazın ilk satış fiyatı 599 dolar (iki yıl kontratlı) olarak belirlenmiş olsa da Eylül 2007’de Apple fiyatı 399 dolara çekerek satışlarını katladı. Bugünkü piyasa fiyatlarıyla karşılaştırdığımızda belirtilen fiyatların hayli yüksek olduğunu söylemek mümkün.

İlk iPhone’dan günümüze yüz milyonlarca cihaz satışı gerçekleştiren Apple, bu 8 yıl içinde de toplamda 10 farklı akıllı telefon modeli piyasaya sürdü. Açıklanan son rakamlar ise, 2015’in ikinci çeyreğinde Apple’ın gelirinin %70‘inin sadece iPhone satışlarından geldiğini gösteriyor.

iPhone Evrimi

Kaliforniya’da yapılan ilk iPhone lansmanında çekilen ve ertesi gün YouTube’a yüklenen kısa bir videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler