AnasayfaİnternetIFTTT İle Hayatınızı Otomatiğe Bağlayın

IFTTT İle Hayatınızı Otomatiğe Bağlayın

Sosyal mecralardan, cep telefonlarına kadar kullandığınız her şeyi senkronize etmenizi sağlayan ifttt ile tanışın.

Açılımı “If This Then That” olan, anlamı ise “Bu Olursa Bunu Yap” demek olan bu platform, kısaca kullandığınız servisleri birbirine bağlamayı ve bu servislerin kullanımını kolaylaştırmayı sağlıyor. Örneğin “Facebook profil resmim değişirse, otomatik olarak Twitter profil resmimi de değiştir” gibi görevler hazırlayabiliyorsunuz.

ifttt nasıl kullanılır?

Sosyal medya platformlarından tutun da e-posta hizmetlerine, cep telefonuna kadar bir çok servisi birbirine bağlayarak hizmet sunan ifttt’ye üye olarak başlayabiliriz.

ifttt.com‘a tıklayarak siteye giriş yapıyoruz ve üye oluyoruz.

Üye olduktan sonra karşımıza gelen “Dashboard” ekranında “Creat Recipe” butonuna basıyoruz. Karşımıza resimdeki gibi bir ekran gelecek. “This”e tıklayarak vereceğimiz görevi tetikleyecek olan hareketi oluşturmaya başlıyoruz.

IFTTT

[su_divider top=”no”]

Adım 1: Tetikleyici Kanal Seçimi

Karşımıza aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran gelecek. Bu kanal seçim ekranıdır. Buradan “this” bölümü için vereceğimiz görevi hangi kanalda uygulamak istiyorsak onu seçiyoruz. Örn: Facebook

NOT: Burada Facebook profilinize erişim izni istenecektir.

IFTTT

[su_divider top=”no”]

Adım 2: Tetikleyici Hareketi Belirleme

Tetikleyici hareketi belirleme ekranında seçtiğimiz Facebook kanalında yapılmasını istediğimiz göreve sebep olacak hareketi belirliyoruz. Karşımıza gelen ekrandan ilgili olana tıklıyoruz. Örn: Facebook profil resminin değiştiği durumları göz önüne alalım (Your profile changes kısmına tıklıyoruz).

IFTTT

[su_divider top=”no”]

Adım 3: Tetikleyici Hareketi Tamamlama

Buradaki ekranda belirlediğimiz tetikleyici hareketin son aşamasını tamamlıyoruz. Karşımıza gelen ekrandaki “All” bölümü içinden “Profile Picture” seçeneğine tıklıyoruz (Facebook profil resmimizin değiştiği durumlarda bir görev belirlemek için) ve son olarak “Create Trigger” butonuna basarak “this” bölümünü tamamlıyoruz.

IFTTT

“This” bölümünü tamamladıktan sonra sıra geldi “that” bölümüne. Burada ise this bölümünün gerçekleştiği durumlarda yani bizim örneğimize göre facebook profil resmimiz değiştiğinde yapılacak görevi belirliyoruz. “That” bölümüne tıklayarak görev oluşturmaya başlıyoruz.

IFTTT

[su_divider top=”no”]

Adım 4: Görev Kanalı Seçimi

Bu adım 1. adım ile aynıdır. Görevi belirleyeceğimiz kanalı seçiyoruz. Örn: Twitter

NOT: Burada Twitter profilinize erişim izni istenecektir.

[su_divider top=”no”]

Adım 5: Görev Belirleme

Görev belirleme ekranında da aynı 2. adımdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada “Facebook profil resmim değiştiğinde” hareketinden sonra yapılmasını istediğimiz görevi seçiyoruz. Örn: Facebook profil resmim değiştiğinde “Twitter profil resmimi de değiştir” olarak ayarlamak istiyorsak “Update profile picture” kısmına tıklıyoruz.

IFTTT

[su_divider top=”no”]

Adım 6: Görevi Tamamlama

Burada ise hazırlamış olduğumuz görevi tamamlıyoruz. İsterseniz aşağıdaki “Add a tweet” kısmına da istediğiniz yazıyı ekleyebilirsiniz. Tweet ekleme kısmını doldurursanız ekstra olarak adınıza otomatik tweet de gönderecektir. “Create Action” butonuna basarak görevi tamamlıyoruz.

IFTTT

[su_divider top=”no”]

Adım 7: Aktif Etme (Son Adım)

Son adımda ise hazırlamış olduğumuz sistemi aktif hale getiriyoruz. İsterseniz “Description” alanına ifttt panelinizde gözükecek bir açıklama yazabilirsiniz. Son olarak “Create Recipe” butonuna basarak sistemin son adımını bitirmiş oluyoruz.

IFTTT

Şimdi bütün bu yaptıklarımızın sonucu şu şekilde olacaktır:

Eğer Facebook profil resmim değişirse otomatik olarak Twitter profil resmimi de değiştir.

Bu yazıda verilen sadece IFTTT’de sunulan hizmetlerden sadece biridir. Siz bu hizmetlerden bir çok kombinasyon oluşturabilir ve kombinasyonları uzun bir zincir haline getirebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler