AnasayfaİnternetGoogle'dan Twitter'ı Kızdıracak Yeni Hamle: Google Posts

Google’dan Twitter’ı Kızdıracak Yeni Hamle: Google Posts

Google, kullanıcı deneyimini üst seviyelere çıkartmak adına, her geçen gün arama sonuçları sayfasına yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Ancak bu seferki bazı platformların canını sıkacak gibi görünüyor.

Gerçek-zamanlı içerik tüketimi dendiğinde akla ilk gelen platform Twitter‘dır. Öyle ki kullanıcıların çoğu da gündem ile ilgili gelişmeleri daha hızlı ulaşmak amacıyla Twitter’ı kullanıyor. Kısacası Twitter’ın bu hareketli yapısının aslında kendisini diğer dijital platformlardan ayıran en büyük özelliği olduğunu söylemek mümkün. Ancak Google’ın üzerinde çalıştığı yeni bir özellik, Twitter’ın bu özelliğini (özellikle Twitter Moments özelliğini) gölgede bırakacak gibi görünüyor.

Re/code‘a konuşan bir Google sözcüsünün verdiği bilgilere göre, internet devi Google Posts adında yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. An itibariyle testlerine devam edilen yeni özellik, kullanıcıların haberleri gerçek-zamanlı arama sonuçlarında özet şeklinde görüntülemelerini, ve içeriklerin üzerinde yer alan paylaşım butonlarıyla sosyal medya platformlarında kolay bir şekilde paylaşabilmelerini sağlıyor.

Google Posts

Twitter’ın gerçek-zamanlı yapısını tehdit edeceği düşünülen Google Posts, aslında Twitter’dan çok daha fazlasını sunuyor diyebiliriz. Zira Google Posts’u kullanan yayıncıların tek bir içerikte 14,400 karakter ve 10 fotoğraf & video kullanmalarına izin veriliyor. Ancak bu içerikler için belirtilen gösterim süresinin ise maksimum 7 gün olduğu belirtiliyor.

Hatırlarsanız 2015’in Ağustos ayında Twitter ile Google arasında sağlanan anlaşmayla birlikte Google arama sonuçlarında artık gönderilen tweetlere ve hashtaglere de yer verileceğini duyurmuştuk. Dolayısıyla Google’ın üzerinde çalıştığı Google Posts’un, bu işbirliğini bozup bozmayacağı konusunda şimdiden söylentiler başlamış durumda.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Google sözcüsü ise, Google Posts ile arama sonuçlarında kullanıcılara daha zengin ve daha güvenilir içeriklerin yer aldığı yeni bir kanal sunacaklarını belirtirken; arama sonuçlarında çıkan Twitter içeriklerinin de gösterilmeye devam edeceğini söylüyor.

Şirkete yakın kaynaklardan alınan bir başka bilgiye göre ise, Twitter’ın çok fazla endişe duyması gereken bir durum söz konusu değil. Zira Google’ın bu yeni arama özelliği, gerçek zamanlı aramalarda Twitter içeriklerinin de ilgili alanda gösterilmesini sağlayacak.

“AMP’den farklı olacak”

Google’ın bir süre önce duyurduğu ve yavaş yavaş kullanıma sunduğu AMP (Accelerated Mobil Pages) -Hızlandırılmış Mobil Sayfalar- projesi de benzer bir yapıya sahip. Ancak Google sözcüsü, yeni Google Posts özelliğinin AMP yapısından farklı olacağını özellikle belirtiyor.

Öyle ki verdiği bilgilere göre, AMP uyumlu içeriklerin yayıncılar tarafında barındırılırken, Google Posts içeriklerinin de tamamen Google tarafından barındırılacağı belirtiliyor.

Google Posts

Google’ın, Google Posts için ilk olarak anlaşma sağladığı Fox News ile seçim kampanyaları doğrultusunda işbirliği sağladığı biliniyor. Ardından ise daha küçük işletmeler, müzisyenler ve sınırlı sayıda diğer içerik üreticileri ile çalışmalarını sürdüren Google, önümüzdeki günlerde daha fazla partner ile testleri sürdürmeye devam edeceğini de belirtiyor.

KAYNAKRe/code

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler