AnasayfaTeknolojiGoogle'ın Yapay Zekası DeepMind Artık Kendi Kendine Öğreniyor

Google’ın Yapay Zekası DeepMind Artık Kendi Kendine Öğreniyor

DeepMind tarafından geliştirilen Differentiable Neural Computer (DNC) sistemi, kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip.

Yapay zeka teknolojisi üzerine çalışmalarını hızla sürdüren Google, DeepMind’ın sadece temel veri girişleri yapılarak bilgileri kendi kendine öğrenebileceği yeni bir sistem geliştirdi.

Alphabet’in “Differentiable Neural Computer” (DNC) adı verilen yeni hibrit sistemi, standart bilgisayarların veri depolama kapasitesini, akıllı yapay zeka ve hızlı çözümleme yeteneğine sahip yapay sinir ağları ile eşleştirerek kullanıyor. Bu da yapay zekanın bir nevi insan beyni gibi çalışmasına ortam sağlıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan DeepMind araştırmacılarından Alexander Graves ve Greg Wayne, bu tür modellerin yapay sinir ağları gibi örneklerden yeni bilgiler öğrenebildiğini; aynı zamanda bilgisayarlardaki gibi karmaşık verileri de depolayabildiğini vurguluyor.

Differentiable Neural Computer

Aynı insan beyninin çalışma sisteminde olduğu gibi, DNC sisteminde de yapay sinir ağları bir görevi tamamlamak amacıyla ihtiyaç duyulan spesifik merkezleri uyarmak için birbiriyle bağlanmış nodları kullanıyor. Bu noktada yapay zeka, ilgili nodları optimize ederek en hızlı çözüme ulaşıyor. Zaman içerisinde ise süreç boyunca elde edilen verileri kullanarak daha doğru çıkarımlar yapmaya başlıyor.

DeepMind ekibi, daha iyi anlamak adına sistemin nasıl çalıştığını şu iki örnekle açıklıyor:

  1. Bir soy ağacı içerisindeki ilişkilerin bilgileri verildiğinde, DNC kendi kendine ek bağlantıları anlamaya başlıyor. Bu esnada gelecek aramalarda daha hızlı sonuçlar verebilmek için kendi hafızasını da optimize ediyor.
  2. DNC’ye sadece Londra yeraltı ulaşım sisteminin temel bilgileri veriliyor. Sistem ise hemen ardından kendi kendine alternatif rotaları ve rotalar arasındaki karmaşık ilişkileri buluyor.

Yapay zeka teknolojisinde önemli bir ilerleme olarak görülen DNC’nin, aynı zamanda DeepMind’ın gelecekteki yapay zeka çalışmalarında da önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Hatırlarsanız DeepMind tarafından geliştirilen yapay zeka programı AlphaGo, Go oyununda 18 kez dünya şampiyonu olan Lee Se-dol’u 4-1 yenerek tarihe geçmişti. Bu da Alphabet (Google) bünyesindeki DeepMind’ın üzerinde durduğu yapay zeka çalışmalarının ne kadar önemli boyutlara ulaştığını bizlere göstermişti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler