AnasayfaSosyal MedyaGoogle+ 5 Yaşında!

Google+ 5 Yaşında!

İlk olarak 28 Haziran 2011 tarihi itibariyle kullanıma sunulan Google’ın sosyal ağı Google+, 5. yılını geride bıraktı.

Çok fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılmasa da, Google+’ı diğerlerinden ayıran birçok özelliğinin olduğunu belirtmek gerekiyor (bu özelliklerin bir kısmını Google+’ı kurtarma çabaları olarak da nitelendirmek mümkün). Zira Facebook gibi bir sosyal medya devi ile rekabet edebilmek için ondan oldukça farklılaşmak ve kullanıcılara onun veremediğini verebilmek gerekiyor. Google da bunun farkında olacak ki, ilk olarak kalitesi bozulmadan kullanıcılara fotoğraf yükleyebilme özelliği sundu. Ardından Google ürünlerinde Google+ profili zorunluluğu getiren Google, YouTube yorumlarını da Google+ profilleri ile ilişkilendirmişti. Zaman içerisinde bunun gibi birçok yeniliğe giden Google+’ın son duyurduğu yenilik ise Topluluklar ve Koleksiyonlar adı verilen iki yeni bölüm olmuştu.

Yeni Google+ Arayüzü

İlk olarak kullanıma sunulduğu 2011 yılından bu yana yukarıda saydığımız gibi çeşitli birçok strateji değişikliğine gidilmiş olsa da, kullanıcıların Google+’a olan ilgisi hiçbir zaman istenilen seviyelere gelemedi. Google’ın arama (Google), video (YouTube), e-posta (Gmail) gibi alanlarda sektörün lideri olması, sosyal ağ kategorisinde de başarılı olacağı anlamına gelmedini bizlere gösterdi.

Google+ bir Facebook kadar herkesin her gün giriş yaptığı bir platform olmasa da, platformu hala aktif olarak kullanan yüz binlerce kullanıcı olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle Topluluklar ve Koleksiyonlar adı verilen iki yeni özelliğin duyurulmasının ardından, platformdaki hareketliliğin daha da arttığını söylemek mümkün.

Google+ için 2011 yılında hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler