AnasayfaİnternetGoogle Play Müzik Yeni Tasarımı ve Yapay Zeka Desteği İle Yenilendi

Google Play Müzik Yeni Tasarımı ve Yapay Zeka Desteği İle Yenilendi

Google’ın popüler müzik servisi Google Play Müzik, şimdiye kadarki en büyük güncellemesini aldı.

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan, ancak uzun süredir büyük bir yeniliğe gitmeyen popüler müzik platformu Google Play Müzik, yapay zeka entegrasyonu ve yeni arayüzü ile tamamen yenilendi.

Google’ın materyal tasarım standardı ve kart odaklı geliştirilen bir önceki tasarım, artık yerini albümleri öne çıkaran arayüz, daha parlak renkler ve vektörel grafiklere bırakmış durumda. Daha önce kart şeklinde öne çıkan pencereler ise artık tüm ekranı kaplıyor.

Google Play Müzik
Görsel: Android Central

Yapay zeka desteği

Google Play Müzik’e gelen arayüz değişikliklerinin yanı sıra, platformun artık yapay zeka desteği ile daha akıllı hale geldiğini söylemek mümkün. Platform artık makine öğrenmesi sayesinde kullanıcıların hangi tür müziklerden hoşlandığını öğrenerek, ona göre müzik önerilerinde bulunuyor. Bunu ise kullanıcıların aktiviteleri, konumu gibi metriklerden sinyal alarak yapıyor.

Yapay zekanın nimetlerinden faydalanan Google Play Müzik, kullanıcılara kişiselleştirilmiş müzik deneyimi de sunacak. Örneğin evde dinlenirken, yolculuk yaparken, işyerinde çalışırken veya gezerken hangi tür müziklerden hoşlanabileceğinizi öğrenerek kullanıcılara bu doğrultuda müzik deneyimi yaşatacak.

Google Play Müzik’in ana ekranı ise Google’ın deyimiyle “kişisel DJ” gibi davranacak. Bu ekranda sunulan müzikler sadece günlere göre değil; aynı zamanda nerede olduğunuza veya ne yaptığınıza göre belirlenecek.

Çevrimdışı müzik deneyimi

Google Play Müzik’te yer alan çevrimdışı müzik özelliği de yenilenecek gibi görünüyor. Kesin olmamakla birlikte, yeni özelliğin daha önce (çevrimiçi) dinlenmiş olan müziklerin (hafızaya alınarak) internet yokken de (çevrimdışı) dinleyebilme imkanı sunacağından bahsediliyor. Ancak bu özelliğin kesin olarak aktif edilip edilmeyeceği henüz belli değil.

Bu hafta içerisinde Android, iOS ve web sürümlerinde kullanıma sunulacak olan yeni özellikler, yakın zamanda tüm dünyada (62 ülkede) aktif edilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler