AnasayfaHaberlerGoogle Orkut'u Kapatıyor!

Google Orkut’u Kapatıyor!

2004 yılında Orkut Büyükkökten tarafından Google’ın bünyesinde kurulan sosyal arkadaşlık sitesi Orkut.com, 30 Eylül 2014’te resmi olarak kapanıyor.

Google’ın ilk sosyal ağ girişimi olarak kabul edilen ve ismini kurucusu Orkut Büyükkökten’den alan Orkut, aradan geçen 10 yılın ardından sektöre veda edecek. Orkut kullanıcıları ise 30 Eylül 2014 tarihinden sonra artık platforma giriş yapamayacak ve albümlerini Google+’a aktaramayacak. Bugünden itibaren ise Orkut’un mobil uygulamaları Google Play ve App Store’dan kaldırılacak ayrıca platforma yeni kullanıcı kaydı yapılamayacak.

Orkut.com’un blog sayfası üzerinden yapılan duyuruda Google, Orkut’un online bugünkü sanal dünyanın oluşmasında büyük payı olduğunu ve şu anda herkesin bildiği “sosyal ağ” kavramına şekil verdiğini vurguladı.

Google+, YouTube  ve Blogger’ın popülaritesini hızlıca arttırmasının Orkut’u biraz daha arkaplanda kalmasına sebebiyet verdiğini söyleyen Google, bu sebeple Orkut’u kapatma kararı aldıklarını ve bundan sonraki enerjilerini Orkut’un önüne geçen bu platformlar için harcayacaklarını belirtti.

Orkut
Orkut

Hali hazırda varolan Orkut kullanıcılarının ne yapacağı konusuna da açıklık getiren Google, kullanıcıların profil verilerini, fotoğraflarını ve diğer topluluk paylaşımlarını 30 Eylül 2014 tarihine kadar Google Takeout servisi üzerinden transfer edebileceklerini belirtti. Bu tarihe kadar platformun yeni kayıtlara kapanması dışında herhangi bir değişiklik olmayacağını da ekledi.

Buna da bir göz atın >> Google I/O Etkinliğinde Neler Tanıtıldı?

Google buna ek olarak, Orkut kullanıcıları tarafından oluşturulan toplulukları da düşünerek, bunun için 30 Eylül 2014 tarihinden itibaren topluluk arşivlerini aktif edeceklerini; kaydının bu arşivde gözükmesini istemeyenlerin ise Google hesabı üzerinden Orkut’u tamamen silebileceklerini belirtti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler