AnasayfaHaberlerGoogle Milliyet, Hürriyet Gibi Haber Sitelerine Darbeyi Vurdu

Google Milliyet, Hürriyet Gibi Haber Sitelerine Darbeyi Vurdu [GÜNCELLENDİ]

Google, sürekli spam içerik ürettiği gerekçesiyle şikayet edilen Milliyet, Hürriyet, Habertürk gibi haber sitelerini arama sonuçlarından çıkarttı.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının neredeyse hepsi Google üzerinden arama yaptığı zaman çıkan haber sitelerinin içeriklerinin kullanıcıyı yanılttığı gerekçesiyle şikayetlerde bulunuyordu. Üstelik Google News üzerine kayıtlı olan bu haber siteleri de arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alıyordu. Ancak Google’ın an itibariyle yaptığı değişiklik tüm spam içerik üreten haber sitelerini vurdu.

Aralarında Milliyet, Hürriyet, Habertürk, CnnTürk, Radikal, Akşam, Star, Bugün gibi yüksek trafiğe sahip haber sitelerinin de bulunduğu birçok site spam içerik ürettiği gerekçesiyle Google arama sonuçlarından çıkarıldı. An itibari ile bu haber sitelerinin isimleri dahi Google’da aratıldığında site adresleri sonuçlarda gözükmüyor.

Bugün'ün sitesinden dan spam içeriğe bir örnek
Bugün’ün sitesinden dan spam içeriğe bir örnek

Google’ın yaptığı bu temizlik birçok internet kullanıcısını da rahatlatacak gibi gözüküyor. Zira bu haber siteleri arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkabilmek adına çeşitli spam içeriklere başvuruyor ve dolayısıyla internet kullanıcısını kendi web sitelerine çekmeye zorluyordu. Google ise her seferinde kullanıcı odaklı içerikler hazırlama konusunda web site sahiplerine uyarılarda bulunuyor. Dolayısıyla haber sitelerinin adeta çığrından çıkan bu tutumu da Google’ı sinirlendirmiş gibi görünüyor.

Google kullanıcı odaklı içerikler üretmeyi her seferinde vurgularken, tam tersini yapan bu haber siteleri (arkalarında her ne kadar holdingler olsa da) artık Google arama sonuçlarında yer almıyor. Durumun ne kadar süreyle böyle devam edeceği ise henüz belli değil.

Google'da radikal arama sonucu
Google’da radikal arama sonucu

İnterneti adeta bir çöplüğe döndüren bu haber sitelerinin Google tarafından cezalandırılması durumunu değerlendiren birçok internet kullanıcısı ise Google’ı bu hareketinden dolayı tebrik etti. İnternet kullanıcılarını rahatlatan bu hamlenin ne kadar süre boyunca sürdürüleceği ise henüz bilinmiyor.

Ziyaretçi sayısını arttırma amaçlı kullanıcıyı kandırmaya yönelik içerikler üreten birçok siteyi Google daha önce zaten banlıyordu. Ancak böylesine güçlü ve tescillenmiş haber siteleri bu durumdan faydalanmak isteyince kullanıcının aramak istediğini bulması adeta zorlaşıyordu. Dolayısıyla bu durumdan birçok kişi şikayetini dile getiriyordu. Ancak Google bu haber sitelerinin büyüklüğüne bakmadan banlamış durumda.

GÜNCELLEME [01:50]: Bahsi geçen haber siteleri tekrar arama sonuçlarında gösterilmeye başladı. Ancak ilgili haber sitelerinin spam içerikleri de kaldırılmaya başlandı. Yani Google’ın ufak bir uyarıda bulunduğunu ve ardından haber sitelerinin de kendilerine çeki düzen vermeye başladığını açıkça söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler